Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak na kocovinu: zásadní je dostatek vody, vitamínů i jídla

Adéla Svobodová

Adéla Svobodová

9. 5. 2013

Léto se blíží a teplé noci svádí k bujarým večírkům. Někdy se ale poklidné popíjení vymkne kontrole a kocovina na sebe nenechá dlouho čekat. Čtete dále a naučte se naše triky, jak kocovině předcházet či s ní bojovat.

Boj začíná již před večírkem

Než vyrazíte na party, měly byste být dostatečně odpočatá a najezená. Již před konzumací alkoholu si ujasněte, co budete pít, protože míchání více druhů alkoholu najednou často bývá cestou do pekla. Ujistěte se také, že alkohol, který hodláte pít, je kvalitní.

Nebuďte na suchu

Alkohol velmi dehydratuje naše tělo, což je jednou z příčin, proč nás na druhý den tak nesnesitelně bolí hlava. Každou skleničku alkoholu proto doplňte i sklenicí vody. Dobrým trikem je přidat do vody také plátek citronu či limetky, které tělu dodají vitamíny.

Zaplňte žaludek

Za normálních okolností již není příliš vhodné v noci konzumovat větší množství jídla, v tomto případě však udělejte výjimku. Jídlo zpomaluje vstřebávání alkoholu do krve a organismus si s ním pak mnohem lépe poradí. Někdy je doporučováno něco mastnějšího, posloužit může i celozrnné pečivo či těstoviny. Vhodný je taktéž banán, který doplní potřebné vitamíny a minerální látky.

Den poté

Pokud jste se přece jen probudila s kocovinou, nezoufejte. Základem je opět dostatek vody, nejlépe pokojové teploty, abyste se vyvarovala podráždění žaludku. Místo, kde vám naopak prospěje voda studená, je koupelna, dejte si tedy co nejdříve po probuzení osvěžující sprchu. Pokud jste schopná něco sníst, může to být polévka, například česnečka či masový vývar. Dobré je také doplnit tělu vitamíny, minerály a cukry, vhodné tedy bude ovoce či kvalitní multivitaminový džus.

Rozchoďte to

S kocovinou nebojujte tabletami proti bolesti, které zbytečně dráždí žaludek. Raději si uvařte bylinkový čaj, například z máty či heřmánku, a oslaďte jej medem. Pokud máte volný den, je samozřejmě ideální dohnat spánkový deficit. Později vyrazte na procházku. Čerstvý vzduch i pohyb se zbytky kocoviny zaručeně zatočí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak na kocovinu: zásadní je dostatek vody, vitamínů i jídla