Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak odstranit olej z koberce. Nemusíte hned propadat panice

Redakce

Redakce

24. 1. 2014

Čas od času se to stane každé z nás. Něčím si koberec ušpiníme nebo se nám na něj nedopatřením něco vyleje. Co dělat v případě, kdy máme na koberci mastné nebo olejnaté skvrny?

Skvrnu nenechejte zaschnout!

Platí to obecně pro jakoukoli skvrnu na koberci. Ze zaschlou se vám bude daleko hůře bojovat. Proto skvrnu odstraňte pokud možno ihned.

Co ano a co ne

Použijte savý hadr a skvrnu odstraňujte vždy od kraje ke středu, aby se ještě více nezvětšila. Nikdy ji nerozmazávejte! Raději ji bodovým tlakem postupně odsávejte. Pokud chcete použít domácí čistič nebo saponátový prostředek, vyzkoušejte jej nejprve na co nejmenší ploše. Není vhodné používat prací nebo čistící prostředky se změkčovadlem, které opticky zesvětlují. Saponát nestříkejte přímo na znečištěné místo. Místo toho nastříkněte malé množství na hadřík a do skvrny jej vmasírujte. Nikdy poškozené místo nedřete a koberec zbytečně nepromáčejte.

Jaký čistící prostředek použít?

Zkusit můžete speciální odstraňovač skvrn na koberce, kterých je na trhu celá řada. Levnější variantu představuje šampón na koberce, případně suchá pěna. Speciálně na mastné olejnaté skvrny nejlépe funguje čistící benzín. Vatou na špejli nebo absorpčním bavlněným tampónem postižené místo po použití benzínu opatrně vysušte. Ať už použijete benzín či jakýkoli saponát, nikdy nezapomeňte na rukavice! Ruce si také potom pečlivě umyjte.

Skvrna je pryč, co teď

Jakmile se vám podaří se skvrnou od oleje zatočit, přečistěte poškozené místo čistou vodou a poté jej vysušte (například pomocí savých papírových ubrousků). Pokud byste nechali koberec příliš dlouho vlhký, mohl by na něm vzniknout tmavý okraj kolem čistěného místa (tzv. mapa). Koberec také příliš nezatěžujte (chůzí, nábytkem), dokud nevyschne.

Pokud je koberec znečištěný silněji (koberce, které absolvují třeba domácí silvestrovskou party by mohly vyprávět), nebude od věci zavolat na pomoc odborníka. Specializované čistící firmy disponují různou škálou čistících prostředků, profesionálními vysavači i vyškoleným personálem. Jejich návštěva sice něco stojí, ale koberec pak bude zářit téměř jako nový. Nehledě na to, že čas od času je stejně třeba investovat do mokrého čištění, abyste zachovali životnost vašeho koberce.

Ohodnoťte tento článek:
2,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak odstranit olej z koberce. Nemusíte hned propadat panice