Menu
WomanOnly

Jak posílit dětskou imunitu?

Podzim je v plném proudu a mnozí z nás určitě řeší imunitu svých dětí. Ta teď dostává pořádně zabrat. Ráno je venku chladno, během dopoledne se teploty vyšplhají na poměrně příjemnou úroveň, která láká k tomu, aby se vysvlékly. Pak už stačí maličko a na nachlazení nebo nějakou virózu je zaděláno. Kdo nezačal dětskou imunitu posilovat před návratem do kolektivu, má nejvyšší čas. Jak na to?

Co se skrývá pod pojmem imunita?

Než se vůbec pustíme do rad, čím imunitu posílit, musíme vědět, co ta imunita vlastně je a jak funguje. Imunitou se rozumí odolnost organismu vůči různým mikroorganismům, se kterými přijde do styku. Imunita má tři obranné linie:

  • Kůže a slizniční membrány, které kryjí tělo a brání styku bakterií a virů s vnitřním prostředím.
  • Vnitřní obranná linie spouští pochod leukocytů na základě chemickým signálů. Jejím následkem je zánět.
  • Třetí linie se spouští spolu s vnitřní obrannou linií, jde o specifickou odpověď organismu na mikroorganismy.

Vrozená nebo získaná imunita?

Rozlišujeme dva druhy imunity. Jedna je nám dána do vínku (vrozená imunita), tu druhou si musíme získat. A to buď očkováním, nebo překonáním infekce.

Víte, že 70-80 % naší imunity sídlí ve střevech?

Jak je to s imunitou u dětí?

Imunita dítěte se začíná vyvíjet hned po porodu. V ten okamžik totiž dítě přijde do styku s prvními antigeny. Ovlivňují ji genetické predispozice, posílit ji ale můžeme i my. A to zdravou životosprávou, kojením a užíváním vitamínů a minerálů na podporu dětské imunity.

Dětská imunita

Zdroj: Pexels.com

První zatěžkávací zkouška na děti čeká ve chvíli, kdy vstoupí do dětského kolektivu. Rodiče se sice těší, že si dítě najde nové kamarády a oni nastoupí do zaměstnání, mnohdy ale následuje rozčarování. Potomek je totiž víc doma než ve školce. Jak by také ne. Setkává se s dosud neznámými mikroorganismy a musí si vůči nim imunitu teprve vybudovat. Někdy se to povede hned napoprvé, jindy se opakování té samé infekce nevyhnete.

Jak posílit dětskou imunitu?

Kašel, rýma, nachlazení, bolest v krku. To jsou potíže, které děti trápí nejčastěji. Dá se jim nějak předcházet?

  • Dopřejte dítěti vyváženou stravu. V jídelníčku nesmí chybět ovoce, syrová zelenina, luštěniny a celozrnné pečivo. Důležitý je i zdravý pitný režim a přísun rostlinných olejů (olivový, sezamový či mandlový).
  • Naučte dítě zásadám správné hygieny. Umývá si dítě ruce, když přijde zvenku nebo toalety? A co po návratu z pískoviště nebo po kontaktu se zvířaty?
  • Pozor na kvalitní a dostatečný spánek, během kterého dojde k ozdravným procesům a regeneraci organismu.
  • Choďte co nejvíc na čerstvý vzduch. Procházky jsou tak zdravé. Prokrvíte dýchací cesty, oční i ušní sliznice, doplníte do těla tolik potřebný vitamín D.
  • Dbejte na dostatečný přísun vitamínů a minerálů. Důležité jsou hlavně vitamíny C, B a D, železo, zinek a selen.

Dětská imunita

Zdroj: Pexels.com

Náš tip: Není na škodu dítěti podávat ani vitamíny na imunitu z lékárny. Děti milují hlavně Marťánky. Hledáte vitamíny na imunitu pro děti od 1 roku? Zkuste sirup na imunitu pro děti s názvem Multiimun. Najdete v něm kromě vitamínu C i betaglukany z hlívy ústřičné a nukleotidy z kolostra.Zdroj: BENU.cz

Dětská imunita

Zdroj: BENU.cz

Co dělat, když je dítě nemocné moc často?

Zvažte návštěvu pediatra. Možná to je jen nezbytná součást celého procesu získávání imunity, na vině ale taky může být snížená imunita u dětí, kterou je třeba řešit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak posílit dětskou imunitu?