Menu
WomanOnly
Láska

Jak poznat a co dělat, když vám muž lže. Odhalí ho jeho gesta

Adéla Lišková

Adéla Lišková

16. 6. 2016

Lhaní k lidské povaze tak nějak zkrátka patří. Těžko byste hledali člověka, který v životě nezalhal. Mezi partnery je však nejdůležitější důvěra, proto by lhaní ve vztahu mělo být minimální. Jak poznat, že vám partner lže a co proti tomu dělat?

Proč muži lžou

Ke lhaní nás může přimět spousta důvodů, které mohou být jak dobré, tak špatné. Mezi lži, které se ještě dají omluvit, patří milosrdné lži. Takové svému partnerovi můžete odpustit, jelikož jejich záměrem bylo zbytečně vám neublížit. Muži často lžou a zamlčují také z pohodlnosti – jsou líní vám vše vysvětlovat. Někdy však mohou lhát proto, aby zamaskovali své špatné činy – v nejhorším případě jde o zakrytí nevěry.

Jak poznat lež

Odhalit chorobné lháře, kteří jsou ve lhaní a manipulaci s okolím trénovaní, je poměrně těžké. Pomůže vám ovšem neverbální komunikace, která nelže nikdy. Jak z řeči těla poznat, že vám muž lže? Existuje několik gest, které mohou prozradit i ty nejzkušenější lháře.

Lhaní a řeč těla

Člověk, který lže, je obvykle nervózní, proto často zaujímá nepřirozený až křečovitý postoj či neklidné ošívání. Pokud sedí na židli, je napjatý a neuvolněný a zapírá nohy, a nohy židle, jako by chtěl být co nejdále od druhé strany rozhovoru. Pokud stojí, má ruce zastrčené v kapsách – odhalené dlaně jsou znakem otevřenosti, zatímco schované ruce jsou znakem instinktivního zájmu něco skrývat.

Lhář může mít ruce také za zády, případně si s něčím nervózně pohrávat, například s mobilem. Dalším ze lhářských gest je krčení jednoho či obou ramen. Muži, kteří lžou a nedělají to příliš často, si při lhaní dávají ruku před pusu nebo si mnou nos či ušní lalůček. Typickým projevem lži nezkušeného lháře je také klopení očí, případně nadměrné pocení. Ze samotné verbální komunikace pak lhaní můžete poznat podle neustálého vysvětlování.

Jak poznat když muž lže

Zdroj: Shutterstock.com

Co dělat, když partner lže

Co dělat, pokud ve svém příteli odhalíte lháře? Důvěra je ve vztahu důležitá, proto, pokud si myslíte, že vám muž lže, neměla byste svá podezření ignorovat. Na druhou stranu ani není dobré dělat ukvapené závěry. Než na partnera vystartujete, měla byste si být jistá, že vám opravdu lže. Mluvte s ním a přemýšlejte, proč to vlastně dělá.

Nejlepší by bylo, pokud byste ho donutila, aby se přiznal sám. Na to psychologové doporučují jednu fintu. Pokud si u přítele všimnete nějakého z výše uvedených projevů lhaní, zeptejte se přímo na to. Například: Proč si tak nervózní? Proč si dáváš ruku před pusu? Tím ho znejistíte, rozhodíte mu jeho systém a možná řekne pravdu sám.

Jaké lži neodpouštět

Mezi tím, co lze odpustit a co už ne, existuje tenká hranice, kterou máme každý někde jinde. Nicméně lhaní ve vztahu, který má být založený na důvěře a upřímnosti, by nemělo překračovat jisté meze. Pokud vám muž občas zalže o tom, kolik toho v hospodě vypil, pak to není noc hrozného.

Partner by vám však určitě neměl zamlčovat podstatné věci ohledně své minulosti, ať už se jedná o nedořešené vztahy s bývalými přítelkyněmi či ženami, pobyt ve vězení, léčení ze závislosti či dokonce o tom, jestli má nějaké děti. Určitě by vám také neměl lhát o svém zdravotním stavu. V takových případech zvažte, zda by rozumným řešením nebyl rozchod.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak poznat a co dělat, když vám muž lže. Odhalí ho jeho gesta