Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak přestat brát antikoncepci a co mohu očekávat

Adéla Beranová

Adéla Beranová

26. 3. 2014

Hormonální antikoncepce v pilulkách je nejrozšířenější způsob ochrany proti nechtěnému otěhotnění, pomáhá s pravidelností menstruačního cyklu a zbavuje akné. O nevýhodách se vedou rozsáhlé diskuse, které zatím nemají konce. Když se ale z nějakého důvodu rozhodnete přestat prášky brát, musíte být připravená na některé reakce svého těla.

Antikoncepce zasahuje rozhodujícím způsobem do fungování organismu, proto i její vysazení může být pro tělo šokem. Pokud si chcete od antikoncepce dát prostě pauzu, bude to trvat minimálně půl roku, ale smysl má vysazení přibližně na rok.

Mastná pleť, přibírání a vypadávání vlasů

Zkušenosti s vysazením antikoncepčních pilulek má podle internetových diskusí mnoho žen a některé reakce vypadají až přímo děsivě. Nepravidelná menstruace, která přijde klidně až rok po vysazení prášků, je jen začátek.

Dalšími průvodními jevy je zhoršená pleť a kvalita vlasů či přibírání na váze. Nicméně jde o projevy, které jsou vysoce individuální a není možné je předpovědět. “Vůbec nic z popisovaného se mi nepřihodilo, naopak jsem ještě zhubla,” nesouhlasí s ostatními žena s přezdívkou Ellax.

Nehormonální antikoncepce. Jaké jsou možnosti, když je hormonální ochrana nežádoucí?

Obrovská chuť na sex a do života

Přes většinou negativní popis začátků bez hormonální antikoncepce se téměř všechny ženy nakonec shodnou, že by znovu pilulky brát nezačaly. Prý se jim život bez nich zdá takový hezčí, lehčí, mají lepší náladu a celkově se cítí volnější. “Úplně se mi změnila povaha, bývala jsem docela morous, ale to zmizelo spolu s pilulkami. I okolí mi říká, že jsem teď jako sluníčko,” píše Maxima.

Stejně jako chuť do života, popisuje po dobrání pilulek většina žen obrovskou chuť na sex, která jistě udělá radost nejednomu partnerovi.

Jak přestat

Pokud se rozhodnete přestat, vždy je nutné dobrat cyklus, tedy celé platíčko, a další už nebrat. Nikdy nevysazujte antikoncepci uprostřed cyklu, mohlo by vás to hormonálně velmi rozhodit.

Když se dostaví problémy s menstruací, při kterých bude mít zpoždění v řádu týdnů, doporučujeme navštívit gynekologa a poradit se o možnostech řešení. Nemenstruovat totiž není pro vaše tělo příliš dobré, jelikož nedochází k přirozené regeneraci dělohy a tělo se zanáší. Řešením mohou být např. vyvolávací injekce nebo pilulky, které vám rovněž menstruaci vyvolají.

Chci otěhotnět

Skrývá-li se za vaším vysazením antikoncepce snaha o otěhotnění, nezapomeňte, že vaše tělo by se mělo nejprve samo hormonálně ustálit a od antikoncepce očistit, zejména pokud jste ji brali několik let. Minimálně byste do početí měla čekat 2 měsíce, čím déle, tím lépe. Riskujete totiž jak samovolný potrat, tak i výcečetné těhotenství.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak přestat brát antikoncepci a co mohu očekávat