Menu
WomanOnly
Apetit

Jak připravit zázvorový čaj. Pomůže od nachlazení i nevolnosti

Adéla Beranová

Adéla Beranová

16. 4. 2018

Zázvor má na lidský organismus až magické účinky. Je protizánětlivý, takže uleví nejen při rýmě či chřipce, ale i při bolestech svalů či kloubů. Navíc v zimním období dokáže příjemně zahřát a nejlépe chutná v čaji. Jeho příprava je nadmíru jednoduchá.

Na přípravu zázvorového čaje budete potřebovat asi lžíci čerstvého zázvoru či čajovou lžičku sušeného. “Mám vyzkoušené, že když zázvor pokryje dno hrnečku, je to tak akorát,” poradila mi kamarádka Martina.

Zázvor můžete nastrouhat nebo jenom nakrájet. Nastrouhaný je štiplavější a je jednodušší ho vylouhovat. Dávejte ale  pozor, aby nebyl čaj příliš ostrý. Pro začátečníky je jistější zázvor nakrájet na menší kousky.

Zázvor a jeho léčivá síla. Je lepší sušený, nebo čerstvý?

Pak už jen stačí zalít hrneček horkou vodou a nechat asi pět minut louhovat. „Není dobré nechat zázvor ve vodě příliš dlouho, může pak mít projímavé účinky,” pousmála se kamarádka při vzpomínce na své první zázvorové pokusy. Čaj je ještě lepší, když do něj přidáte trochu citrónu a třeba kapku medu.

Zázvor jako lidový všelék

Zázvor je výborným lékem na nachlazení a chřipku, a to zejména díky svým protizánětlivým a tlumícím účinkům. Při bolestech v krku můžete zkusit cucat třeba kandovaný zázvor, který má podobné účinky jako drahé pastilky z lékárny.

Zázvor může sloužit i jako prevence proti mořské nemoci nebo nevolnosti v dopravních prostředcích, stačí začít se zázvorovou kúrou asi tři hodiny před odjezdem. Je na vás, jestli budete pít čaj, užívat tobolky nebo cucat kandované kousky.

Zázvor také zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a už po tisíciletí proto pomáhá při zažívacích potížích od plynatosti až po zvracení.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak připravit zázvorový čaj. Pomůže od nachlazení i nevolnosti