Menu
WomanOnly
Rodina

Jak říct dítěti, že je adoptované? Vžijte se do jeho situace

Alena Zelová

Alena Zelová

5. 7. 2014

Bohužel někteří rodiče se nemohou postarat o své dítě, a tak jej dají k adopci, díky které se ho ujmou rodiče, kteří naopak nemohou mít děti, i když by si je tolik přáli. Adopce právě těmto bezdětným párům umožňuje mít svoje „vlastní dítě“. Rodiče jsou rádi za adoptované dítě, které berou jako svoje vlastní a podle toho jej i vychovávají. Říci dětem, že jsou adoptované nebo raději pomlčet? Nezatajujte nic a buďte shovívaví!

Děti jsou velmi zvídavé, všímají si svého okolí a ptají se. Jednou mohou nastat i takové otázky, na které by se měli rodiče adoptovaných dětí připravit: „Jak jsem se narodila?“, „Proč nemám žádné fotky, když jsem byla miminko?“, „Proč vám nejsem podobná?“

Buďte k dítěti upřímní!

Děti jsou velmi citlivé, ale taky nejsou hloupé. I když vám to může být sebevíce nepříjemné, přemožte se a promluvte si s vaším dítětem. Může být smutné, avšak i smutek patří k životu. Je mnohem lepší být k dítěti upřímní, než aby se pravdu dozvědělo od někoho jiného nebo náhodou.

Děti, které se dozví náhodně o tom, že jsou adoptované, často pak hledají svoje biologické rodiče a ve většině případů dochází ke zklamání.

Mohou nastat různé situace. Může dojít k operaci, kdy se zjistí, že rodiče a děti mají rozdílné krevní skupiny. Taktéž děti ve škole se mohou dozvědět, že vaše dítě je adoptované a mohou se mu posmívat nebo mu to říct přímo do tváře.

Proto je lepší se dítěti svěřit a vyhnout se nepříjemnostem, které ublíží nejen vám, ale hlavně vašim dětem. Vysvětlete jim, proč k adopcím dochází. Často k nim dochází díky svízelné situaci, ve které se naskytnou biologičtí rodičové. O své dítě se nemohou postarat, a tak volí volbu adopce, kde si jejich dítě adoptují lidé, kteří se o jejich dítě postarají.

Kdy říct dítěti, že je adoptované?

Správný věk, kdy si promluvit s dítětem a říct mu, že je adoptované se nedá přesně určit, avšak doporučuje se v pěti nebo šesti letech. Dítě ještě v tomto věku nemá tolik rozumu, přesto se mu snažte danou věc vysvětlit. Postupem času si to v hlavě srovná. Vidí, že jej máte rádi, a také ve škole se v hodinách dozví o adopci a dalších možnostech péče.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak říct dítěti, že je adoptované? Vžijte se do jeho situace