Kvalitní a zdravý jogurt má nutriční hodnoty, do kterých se drtivá většina současného výběru nevejde. Jak si tedy vybrat ten správný jogurt?
Jogurt či mléčný nápoj, jenž prospěje vašemu zdraví, by měl ve 100 gramech či mililitrech obsahovat maximálně 5 g přidaného cukru, 0,1 g soli a 1,4 g nasycených mastných kyselin. Hodnoty vyplývají z údajů Světové zdravotnické organizace a jsou stanoveny nezávislým mezinárodním vědeckým výborem The Choices Programme, jehož součástí je i česká iniciativa Vím, co jím a piju.
Tato iniciativa otestovala 20 mléčných nápojů a 9 zakysaných jogurtů, české i zahraniční výroby. Do kritérií se ale vešlo jen 5 nápojů a jediný jogurt. Většinou testované výrobky ztroskotaly na přidaném cukru, 7 jogurtů překročilo limit nasycených mastných kyselin.
Hladina sodíku je v pořádku
Naopak co se týče obsahu soli, všechny produkty vyšly výborně. Obecně mají mléčné výrobky, jež jsou v Česku k dostání, velmi nízkou hladinu sodíku. Z hlediska prevence srdečně-cévních chorob, selhání ledvin, osteoporózy, obezity a dalších civilizačních onemocnění jde o dobrou zprávu.
Pozor na dětské a smetanové jogurty
U tuků většinou rozhoduje druh jogurtu. Tuky jsou v jogurtu důležité jako nositel v tuku rozpustných vitaminů A, D, E a K. Většina mléčných výrobků stanovené limity nepřekračuje, ale oblíbené smetanové jogurty, populární díky plnější chuti a hustší konzistenci, obsahují tuků relativně hodně, stejně tak cholesterolu. Pro lidský organismus jsou stejně rizikové, jako sádlo, uzeniny nebo dorty.
Stejně tak by dospělí neměli příliš holdovat Smolíkům a dalším dětským jogurtům. Ty totiž obsahují rovněž větší množství tuků, jelikož děti potřebují více energie než dospělí.
Ochucené výrobky jsou většinou přeslazené
Z hlediska cukrů jsou na tom klasické jogurty rovněž v pořádku. Všechny obsahují laktózu, jež je pro jogurty a mléčné nápoje přirozená. Navíc její množství je malé, pohybuje se v desetinách procenta. Problémy spíš mají různé ochucené jogurty, které jsou uměle doslazené: ve 100 gramů jogurtu nebo 100 mililitrů nápoje by mělo být maximálně 5 gramů přidaného cukru. Přitom v jednom testovaném jogurtu bylo i 19 gramů.
Jak vybírat
Chcete-li nejzdravější jogurt a nemáte čas nebo náladu na dlouhé studování etiket, tak obecně platí jednoduché pravidlo: klasický, bílý, neochucený jogurt, bez přílohy (čokoládové kuličky, křupinky a podobně) je obvykle po všech stránkách nezávadný. Pokud máte chuť na ovocný jogurt, je lepší koupit klasický bílý jogurt a čerstvé ovoce si do něj přisypat, například s ovesnými vločkami.
S mléčnými nápoji je to obdobné. U ochucených produktů, jako kefír a podobně, si hlídejte obsah tuků. Obsahy sodíku a nasycených mastných kyselin jsou většinou v pořádku.
Při výběru vám pomůžou i etikety
Iniciativa Vím, co jím a piju, nabídne své modrožluté logo výrobcům, jejichž potraviny obstály v testech. Výběr nejen jogurtů a mléčných nápojů tak bude nyní mnohem přehlednější.