Menu
WomanOnly
Zahrada

Jak sázet rybíz

Oblíbených bobulovin není v zahradě nikdy dost. Pokud chcete zase trošku rozšířit své stanoviště rybízu, poradíme vám, jak postupovat při výsadbě keřů i stromků a podpořit je k bujnému růstu.

Podzimní výsadba rybízu

Keře rybízu se obvykle sází na jaře a na podzim. Na den či alespoň několik hodin před výsadbou byste měli keř nechat namočený ve vodě. Poté pečlivě zkontrolujte kořenový systém rostliny. I když jste si určitě keř dobře prohlédli při samotném nákupu, teď nadešel čas především na pečlivou obhlídku kořenů. Pokud najdete některé kořeny poškozené, odstřihněte je.

Pro keř vykopejte jámu, která bude o něco širší a hlubší než kořenový systém. V jámě by se rozhodně keř neměl tísnit, ale pro menší keřík zároveň není potřeba připravovat příliš robustní jámu. „Pokud sázíte několik keřů vedle sebe, myslete na to, že jednotlivé keře či stromky budou potřebovat určitý prostor k růstu. Mezi jednotlivými keři by měla být alespoň metrová vzdálenost. Díky ní se vám budou také lépe sklízet jejich plody,“ sdílí zkušenosti tým zahradníků z pražského Flosu.

Jak sázet rybíz

Péče o rybíz

Keřům i stromkům rybízu se výborně daří ve vyšších nadmořských výškách, kde je pro ně optimální prostředí. Mají vysoký úhrn srážek, dostatek vody a také velké množství odpoledního stínu. Rybíz nemá rád příliš slunné stanoviště a nesvědčí mu ani velká sucha a vedra, proto na něj myslete s pravidelnou zálivkou. Při výsadbě i později ocení trochu organického kompostu.

Údržba rybízu správným střihem

V příštím roce vás bude čekat stříhání rybízu, které je naprosto klíčové pro jeho údržbu, a tudíž i pro vaši bohatou úrodu. Stromek díky němu bude nejen lépe vypadat, ale také bude mít bohatší květy a poskytne vám větší sklizeň. Rybíz se stříhá na začátku jara nebo na konci léta. V případě řezu v druhém období je potřeba počkat, než keřík přestane plodit. V rámci řezu se odstraňují poškozené, suché, staré a slabé větvičky, které by nepřežily zimu. Ty staré poznáte podle toho, že mají o něco tmavší kůru než ostatní. Jarní střih musíte provádět za pěkného počasí – pokud by tou dobou venku ještě mrzlo, pro rostliny by se jednalo o velký zásah, který by jim mohl značně uškodit. Střih rybízu byste měli během jara provádět každoročně, ušetříte si tak nepříjemné prořezávání zanedbaného keře, ale keř naopak omladíte a připravíte na pořádnou úrodu.

Stromkový versus keřový rybíz

Přemýšlíte-li nad tím, jaký rybíz si pro výsadbu vybrat, a váháte mezi stromkovou a keřovou variantou, orientujte se především podle svých požadavků na životnost. U stromkového rybízu počítejte s tím, že vám vydrží asi na deset let. Životnost keřového rybízu je přibližně čtyřnásobná. Ovšem samozřejmě záleží na podmínkách, konkrétní rostlině i vaší péči.

Jak sázet rybíz

Zahradní lékárna plná vitamínů

Rybíz obsahuje řadu vitamínů, proto je velmi prospěšný pro naše zdraví. Najdete v něm cenné antioxidanty, které podporují imunitní systém. Pomáhá proti neurologickým onemocněním i proti stárnutí. Představuje bohatý zdroj vitamínu C, A a B, dokáže vyčistit játra, podpořit látkovou výměnu i srdce. V přírodním léčitelství se užívají i jeho listy, a to na záněty močových cest.

Stejně jako u ostatních bobulovin a drobného ovoce je nejlepší rybíz konzumovat čerstvý, ideálně rovnou na zahradě. Hodí se ale také na výrobu šťáv, sirupů, dezertů nebo marmelád. Příprava těchto lahůdek navíc není nijak náročná a zdlouhavá, protože rybíz obsahuje velké množství dužiny.

Doba sklizně

Podle toho, zda chcete sklízet jednorázově velké množství rybízu, nebo raději sklízíte menší množství po delší dobu, volte i jednotlivé odrůdy a počet keřů. Zároveň si můžete vybírat mezi ranějšími variantami, které jsou vhodné spíše na konzervaci rybízu, a pozdními, které se hodí k přímé konzumaci.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak sázet rybíz