Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak se pozná klíšťová encefalitida? Příznaky nemusí být jednoznačné

Klíšťová encefalitida je onemocnění, které má velmi variabilní průběh u různých jedinců, a to jak z hlediska intenzity jednotlivých příznaků, tak i jejich složení. Jedná se totiž o virové onemocnění, které postihuje zejména náš nervový systém, zejména mozek. 

Jak potvrdíme diagnózu klíšťové encefalitidy?

Diagnóza klíšťové encefalitidy, neboli její potvrzení v organismu nemocného člověka, je v zásadě jednoduchá a přesná. Jen je potřeba na ni myslet vždy, když se objeví charakteristické příznaky. 

Onemocnění se u nakaženého člověka neprojeví ihned. Po přisátí infekčního klíštěte trvá zpravidla 7 až 14 dní, než se objeví první varovné příznaky: bolesti hlavy a zvýšená teplota, únava, nevolnost, bolesti svalů a kloubů.

Zda jste klíčovou encefalitidu prodělali nebo ne, nemusíte vždy poznat. U některých lidí totiž dochází v této fázi k samovolnému uzdravení! U jiných lidí zase může tato fáze zcela chybět a nemoc se hned projeví druhou fází.

Druhá fáze nemoci

V druhé fázi se začnou rozbíhat příznaky, upozorňující na zasažení nervového systému člověka. Může se objevit ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, obrny nervů (ochabnutí některé části těla či změna citlivosto v části těla), poruchy orientace, soustředění, závratě a bolesti hlavy či mnohé jiné neurologické projevy.

Nemoc může probíhat ale i méně dramaticky a může připomínat obyčejnou chřipku spojenou s bolestmi hlavy a horečkami.  

Ve druhé fázi onemocnění lze přítomnost nebezpečného viru v organismu jednoduše zjistit pomocí protilátek z krve.

Pobudete si v nemocnici

Člověka s klíšťovou encefalitidou pochopitelně čeká pobyt v nemocnici. Tam budou lékaři pečlivě sledovat jeho zdravotní stav a prostřednictvím infuzí a léků se budou snažit zbavit pacienta bolestí a umožnit jeho organismu, aby se s nemocí co nejrychleji a nejlépe vypořádal. 

Opravdu účinný lék proti klíšťové encefalitidě však zatím bohužel neexistuje. Protože v organismu řádí virus, a nikoliv bakterie, nemá smysl používat k léčbě antibiotika. A obecně platí, že s virovými onemocněními si i dnešní moderní medicína umí poradit jen těžko. Jediným spolehlivým řešením je včasné očkování.

Asi čtvrtina nemocných klíšťovou encefalitidou si bohužel odnese trvalé následky, např. obrny nervů, poruchy nálad, deprese nebo například chronické bolesti hlavy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se pozná klíšťová encefalitida? Příznaky nemusí být jednoznačné