Menu
WomanOnly

Jak se testuje koronavirus a jsou rychlotesty z Číny spolehlivé?

Test na koronavirus obvykle požaduje v panice každý, u koho se projeví horečka nebo kašel. A není divu. Lidé se bojí nákazy koronavirem a ptají se: Mám či nemám koronavirus? Jsou ale testy na koronavirus opravdu spolehlivé? A kolik je u nás či na světě skutečně nakažených osob? Jak je to s testováním na koronavirus, jak se koronavirus testuje a jestli jsou testy spolehlivé si můžete přečíst v následujícím textu.

Testování na koronavirus je dvojího druhu

Testy na koronavirus jsou dvojího druhu. Jeden test se provádí ze slin a druhý z krve. U testu ze slin pracovník odebírá vzorek slin na tyčince. Jednoduše vám provede výtěr z krku, který pak následně při rozboru v laboratoři určuje přítomnost či nepřítomnost koronaviru ve vašich ústech a potvrzuje tak případnou nákazu koronavirem. Test analyzující sliny z úst potenciálně nakaženého člověka se nazývá PCR test a u tohoto druhu testu pracovníci laboratoře extrahují nukleovou kyselinu viru.

Z krve se pak odebírají vzorky pro stanovení protilátek. Tělo si totiž v průběhu onemocnění Kovid-19 proti této nemoci vytváří protilátky, což poukazuje také na to, že jste nemoc již prodělali a že vám tedy protilátky proti koronaviru zůstávají v těle. Krevní testy určené pro stanovení protilátek nedávno České republice poskytla Čína, avšak hovoří se o tom, že rychlotesty z Číny vůbec nejsou spolehlivé. Jak to tedy s nimi vlastně je?

Rychlotesty z Číny: Jsou opravdu spolehlivé?

Rychlé testování na koronavirus se jeví jako složité, problematické a nespolehlivé. Pojďme si v tom tedy udělat trochu pořádek. Uvádí se, že rychlotesty z Číny je zbytečné provádět na počátku nemoci, protože vycházejí falešně negativní a jejich chybovost je až 80 %. Tuto informaci uvedla krajská hygienička Pavla Svrčinová z moravskoslezské hygienické stanice. Proto se zdůrazňuje, že rychlotesty se mohou používat pouze pro testování pacientů na konci jejich nemoci, tedy nejlépe až po 10 až 12 dnech od začátku onemocnění, kdy už si tělo proti koronaviru vytváří protilátky.

Protože jsou tyto testy založeny na tvorbě protilátek, výsledky mohou být různé, protože u každého člověka se protilátky vytvářejí jinak a teprve postupně. Při použití rychlotestů z Číny tedy platí, že čím později se použijí, tím chybovost klesá a jejich spolehlivost je vyšší.

Prodělal jsem Kovid-19. Jsem už zdravý?

Pokud si tedy necháte rychlotest z krve udělat na konci prodělaného onemocnění a vyjde vám negativní, jste propuštěni z nemocnice domů nebo vás prohlásí za vyléčeného, který by již dále prakticky neměl koronavirus šířit.

V případě pozitivního testu na protilátky z krve se musí ještě udělat laboratorní PCR test ze slin, který teprve ukáže, zda jste vyléčený nebo ne, protože pozitivní protilátky vám po prodělání nemoci Kovid-19, a po vyléčení, zůstávají. A stejně tak vám zůstane také imunita proti koronaviru.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se testuje koronavirus a jsou rychlotesty z Číny spolehlivé?