Menu
WomanOnly
Móda a styl

Jak si správně vybrat sportovní podprsenku. Kromě velikosti záleží i na typu sportu

Adéla Lišková

Adéla Lišková

3. 7. 2016

Pokud pravidelně cvičíte, pak se jistě neobejdete bez sportovní podprsenky. Nošení podpory je při sportu velmi důležité, zároveň je však nutné, aby to byla podpora kvalitní. Jak správně vybrat sportovní podprsenku a na co se nejvíce zaměřit?

Říká se, že při běhání je kvalitní sportovní podprsenka pro ženy stejně důležitá jako kvalitní běžecká obuv. A je to pravda – zejména běhání a podobné sporty, ke kterým patří prudké a rychlé pohyby, dávají našim prsům pořádně zabrat. Bez sportovní podprsenky byste tak na své obvyklé ranní kolečko vyrážet v žádném případě neměla.

Sportovní podprsenka – proč je důležitá

Sportovní podprsenka je však žádoucím vybavením i u všech dalších typů cvičení a sportů, i když se vám třeba zdá, že se u nich tolik nehýbete. Prsní svaly jsou měkké, tudíž při pohybu trpí více než kterékoli jiné. Čím častěji tedy budete cvičit bez kvalitní podpory, tím dříve se dočkáte povislých prsou. A čím větší prsa máte, tím více to platí.

Zároveň však nemusí platit, že ta, kterou první uvidíte v regálu, bude ideální. I když se sportovní podprsenky vzhledově dost podobají, vezte, že jsou mezi nimi rozdíly. Při výběru sportovní podprsenky je navíc nutné sledovat některá další kritéria než při výběru normální podprsenky. Jak správně vybrat sportovní podprsenku a na co si dát pozor?

Jak vybrat sportovní podprsenku – velikost

Stejně jako u klasické podprsenky, základem dobrého výběru je správná velikost – jenom ta vás nebudete omezovat v pohybu a zároveň dodá vašim prsou potřebnou oporu. Sportovní podprsenky od ověřených značek jsou číslované stejně jako klasické, orientujte se tedy podle své běžné velikosti.

Pokud narazíte na sportovní podprsenky, které jsou číslovány jako S, M, L, jedná se o tzv. kompresní podprsenky, které jakoby přimáčknou prsa k tělu. Ty vám budou stačit na pomalá cvičení typu jóga či pilates, případně pokud máte velmi malá prsa. Pro náročnější sporty je ovšem nutné volit nekompresní (číslované běžnými velikostmi), které jsou opatřeny košíčky.

Jak vybrat sportovní podprsenku – zkoušení

Zároveň se však kvůli odlišnému typu výztuže může stát, že vám bude lépe sedět trochu menší nebo větší velikost. Raději si tedy v kabince vždy vyzkoušejte kromě své běžné velikosti i modely o číslo větší a menší. Chybu neuděláte, pokud si vyzkoušíte několik různých střihů včetně těch, které se vám na první pohled nezdají. Podprsenka by neměla odstávat, na druhou stranu se vám nesmí zařezávat do kůže, jinak byste si brzo přivodila nepěkné odřeniny – zejména se soustřeďte na oblast podpaží.

Jak vybrat sportovní podprsenku – zátěž

Při výběru sportovní podprsenky je důležitým kritériem samozřejmě i sport, na který si ji pořizujete. Sportovní podprsenka musí minimalizovat pohyb prsou při sportu, proto by proces zkoušení měl zahrnovat simulaci plánovaného pohybu předklony, záklony, skoky), abyste poznali, zda tomu tak skutečně je. Některé značky uvádí na cedulkách kromě velikosti i zátěž (tedy typ sportu), pro kterou je podprsenka určená.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak si správně vybrat sportovní podprsenku. Kromě velikosti záleží i na typu sportu