Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak si zařídit kuchyň v originálním stylu?

Zařizujete novou kuchyň a všechny styly v katalogu s nábytkem se vám zdají až příliš obyčejné a nudné? Spolehněte se na svůj vlastní vkus, popusťte uzdu fantazii a nebojte se experimentovat. Zařiďte si jedinečnou kuchyň v originálním stylu, která se stane dominantou vašeho domova, hosté ji budou obdivovat a vy v ní budete trávit čas nejraději.

Pří výběru nábytku a doplňků myslete na to, aby spolu vše ladilo, ale nenechte se svazovat konvencemi. Pokud milujete výrazné barvy a doplňky, zvolte jednoduchou jednobarevnou linku a vyhrajte si s detaily. Jestliže máte naopak v oblibě výrazný a neobyčejný nábytek, na doplňcích šetřete. Pojďme se teď podívat na pár tipů pro opravdu originální kuchyně!

Výrazné barvy i tvary

Kombinací černé a bílé originality určitě nedosáhnete, stejně jako použitím dnes tak oblíbených odstínů béžové. Vyzkoušejte výraznější barvy jako je fialová, sytě oranžová nebo třeba zelená. A neomezujte se jen na doplňky. Barevná může být celá stěna, dokonce i dvířka od kuchyňské linky! Do jednoho odstínu můžete zkombinovat i kuchyňské spotřebiče, někteří výrobci totiž nabízejí barevné řady vhodné do každé kuchyně.

Ani tvary nemusí být úplně všední. V tomto případě se můžete „vyřádit“ například na osvětlení – geometrické tvary nebo asymetrická svítidla nad jídelním stolem podtrhnou celý styl. Originálním prvkem může být i netradiční komínová digestoř.

Zajímavé materiály

Použité materiály mohou být někdy ještě zajímavější než výrazné barvy. Zejména pro ty, kteří zrovna výrazným až agresivním odstínům nefandí, může být použití nezvyklých materiálů ta správná volba. Na podlahách to moc nevykouzlíte, u nábytku můžete použít výrazné masivní exotické dřevo nebo kovy. Prostor však budete mít na stěnách. Na zeď u jídelního stolu použijte zajímavou fototapetu nebo obkladové pásky na zeď ve tvaru cihel, čímž lze docílit venkovského i industriálního stylu i v bytovém domě.

Velkým trendem poslední doby v oblasti kuchyní i koupelen jsou mozaiky. Co se týče kuchyně, zde se uplatní na zdi za kuchyňskou linkou, kde výborně nahradí klasickou keramickou dlažbu. Mozaiky mohou být jednobarevné i pestré, či složené z výrazného vzoru. Výjimkou není ani imitace dřeva či cihel.

Kuchyň

Zdroj: Unsplash

Zdroj: Unsplash

Nevšední doplňky

Doplňky jsou něco, co přidá na originalitě i minimalistické kuchyni. Velké pokojové květiny zlepší náladu a pročistí vzduch, navíc vypadají skvěle, a to i v kuchyni. Kovový držák na zavěšení pánví a nádobí se hodí do moderních kuchyní i k venkovskému stylu. Zůstaneme-li u venkovského či retro stylu, nezapomeňte si pořídit stylové (například malované) nádobí, které nechte vyniknout na otevřených policích nebo v prosklené vitríně.

Ani úložné prostory nemusí být nuda. Pletené košíky, bambusová mísa na ovoce, skleněné nebo plechové dózy na potraviny nebo dřevěné bedýnky pro ukládání drobností – to vše bude ve správné kombinaci v kuchyni tvořit příjemnou atmosféru. Dřevěné regály na kolečkách poskytnou místo pro vitaminy, léky nebo třeba šití; zkrátka pro všechny ty drobnosti, které tak úplně nepatří do zásuvek a skříněk kuchyňské linky. Navíc je můžete přemístit kamkoliv podle potřeby a nikdy tak nepřekáží.

I obyčejné bylinky v květináčích mohou v kuchyni působit nevšedně. Zasaďte je do malovaných plechovek nebo zajímavých truhlíků, nebo jim pořiďte textilní či dřevěný květník na zeď. Bylinky budou uložené na zdi a uvolní se tak odkládací plocha. Výborně vypadají i závěsné květináče do interiéru a pokud se řadíte mezi kutily, můžete si závěsnou stěnu vytvořit například ze staršího dřevěného žebříku a kovových kyblíčků, do kterých rostliny přesadíte a na žebřík je zavěsíte.

Originální nábytek

Kuchyňská linka v zajímavém dekoru, otevřené police, židle s netypickým čalouněním nebo jídelní stůl tvořený kombinací více druhů materiálů, to vše můžeme označit jako „originální nábytek“. Takovýto nábytek ale nemusíme jen koupit jako nový. Mnohem originálnější totiž je vylepšit si ten, který doma máte, protože takové kousky pak nikde na světě nenajdete! Stojí vám v kuchyni stará linka, která je ale z kvalitního dřeva? Dejte jí novou barvu a lak, vyměňte úchyty, položte novou pracovní desku a máte kuchyň jako ze studia přesně podle svých představ.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak si zařídit kuchyň v originálním stylu?