Menu
WomanOnly
Knižní tipy pro ženy

Jak si zařídit vlastní čtecí koutek, který nebudete chtít opustit

Komerční sdělení

Komerční sdělení

20. 10. 2021

Taky vás sychravé podzimní večery lákají k uvelebení v pohodlném křesle s oblíbenou knížkou a hrnkem horkého čaje? Pokud jste vášnivou čtenářkou a svůj čtecí koutek ještě nemáte, je na čase si ho dopřát. Poradíme vám, co v něm nesmí chybět a jak vybavení správně vybrat.

Dokonalá knihovna

Ústředním bodem čtecího koutku je samozřejmě knihovna. Ta nabízí nespočet možností. Než se pustíte do jejího výběru, ujasněte si, kolik knih by měla pojmout a jakým tempem se vaše čtecí sbírka rozrůstá. Police musí být silné alespoň 2 cm, aby tíhu většího množství knih unesly. Dostačující hloubka a výška polic je 30 cm. Pokud tedy nejste sběratelka encyklopedií.

Kromě klasické otevřené knihovny můžete zvolit uzavřené police s dvířky chránící knihy před prachem. Určitě nám ale dáte za pravdu, že schováním knih by čtecí koutek ztratil své kouzlo.

Čtecí koutek

Zdroj obrázku: Dasha Petrenko / Shutterstock.com

U materiálu máte na výběr ze tří možnosti:

  • Dřevo je nesmrtelnou klasikou, která pokoj příjemně zútulní. Je odolné a stálé, a tak má vysokou nosnost. U knihoven z masivu však počítejte s pravidelnou údržbou v podobě lakování, voskování, případně olejování. Záleží na typu vybraného dřeva.

Zdroj obrázku: Biano.cz

  • Lamino (LTD) je cenově úspornější než dřevo, je však méně odolné a v případě odření se nedá obnovit. Pokud jsou desky dostatečně silné, má i lamino vysokou nosnost. Jeho designové možnosti jsou navíc téměř nekonečné.

Zdroj obrázku: Biano.cz

  • Kovové knihovny působí moderním industriálním dojmem. Narazit můžete na zajímavé designové kousky nepravidelných tvarů a mnohdy také na kombinaci kovu a dřeva, případně skla. Výhodou kovu je jeho odolnost a nulová údržba.

Zdroj obrázku: Biano.cz

Pohodlné sezení je základ

Křeslo by mělo být natolik pohodlné, abyste v něm mohla usnout bez obav z bolestivých následků. Zvolit můžete třeba klasický ušák. Ten se opět vrátil do módy, a tak ho najdete v celé řadě designových provedení. Ideální je v kombinaci s podnožkou pro ještě pohodlnější čtení s nataženýma nohama.

Zdroj obrázku: Shyrokova / Shutterstock.com

Další možností je lenoška, někdy taky označovaná jako relaxační křeslo. Ta nabízí možnost polosedu. Jen si dejte pozor, abyste zvolila variantu s dostatečně velkým opěradlem pro vaše záda. Nejpohodlnější bude polohovací lenoška s anatomickým tvarem. A pokud si chcete dopřát něco opravdu speciálního, můžete zvolit variantu s masážními funkcemi.

Vaše posezení určitě taky vybavte polštáři, o které se budete moct opřít, a dekou, kdyby vám byla zima.

Nezapomeňte na odkládací stolek

K podzimnímu čtení neodmyslitelně patří hrnek horkého čaje, kávy nebo třeba čokolády. Svůj čtecí koutek proto vybavte malým odkládacím stolkem, na který se vleze hrnek a knížka. Trendy kouskem jsou kulaté stolky s kovovou úložnou konstrukcí, do které můžete dát třeba zmiňovanou deku nebo časopisy.

Abyste dobře viděla za všech podmínek

Ideální je mít čtecí koutek u okna s dostatečným denním světlem. I tak ho ale vybavte silným doplňkovým osvětlením. Jinak byste si při dlouhých tmavých večerech ničila zrak mžouráním na slévající se písmenka.

Světlo by na knihu mělo dopadat zezadu nebo ze strany. Praktické jsou lampičky, u kterých můžete regulovat intenzitu osvětlení, a vytvořit si tak atmosféru přesně podle své libosti.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak si zařídit vlastní čtecí koutek, který nebudete chtít opustit