Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak správně nosit břemena, aby nás nebolela záda

Redakce

Redakce

9. 10. 2014

Koho z nás někdy nebolela záda? Je až šokující, že tuto skutečnost připouští podle statistik až 80% lidí. Přitom jen pouhá čtvrtina pacientů má potíže způsobené skutečným onemocněním páteře. Zbytek lidí si bolesti zad přivodí nevhodným životním stylem, nedostatkem pohybu a přetížením nebo zrněním při nesprávné manipulaci s břemeny. A my se nyní právě na posledně jmenované podíváme. 

Batůžek je lepší než taška

Kdykoli můžete, uložte si břemeno na záda. Pro tělo bude taková přeprava příjemnější, než nést zavazadlo v ruce.

Dvě taška místo jedné

Mnoho lidí nosí tašku v jedné ruce nebo na stále stejném rameni. Pro tělo a udržení jeho přirozeně svislé osy, je však mnohem příjemnější mít dvě lehčí tašky v každé ruce. Není-li to možné, aspoň strany střídejte. Jinak se po čase začne přetížené tělo naklánět automaticky do strany. A to se projeví nepříjemnou bolestí v kříži.

Jak správně zvedat břemena?

Hodně lidí se k břemenu sehne, pak zatne zádové svaly a švihem těla břemeno zdvihne. Zde je jen otázka času, kdy dojde k úrazu páteře či bolestivému poranění zádových svalů. K břemenu je naopak správné si sednout tzv. „na bobek“, uchopit ho oběma rukama a pak se pomocí svalů nohou a hýždí plynule „vyvézt“ zpět do stoje. Záda přitom držet hezky rovně a mít zpevněné svaly celého trupu. Stejným způsobem pak břemeno i ukládat.

Zvedání a nošení dětí

Většina maminek si neuvědomuje, že si dítě pokládá stále na stejný bok. Při pohledu do zrcadla mohou zjistit, jak je tělo v pase doslova vyboulené. Předejít potížím se zády lze střídáním poloh dítěte v náručí. Nošení větších dětí je rozumné omezit na minimum. Dítě se zvedá stejným způsobem, jako předmět – též z podřepu, nikoli z předklonu.

K práci se postavte „čelem“

Dejte si veliký pozor na zdvihání či ukládání břemene do strany. Například ve stoji, či v sedu na židli, svádí vzít předmět z jedné strany a pouhým otočením trupu jen uložit na straně druhé. Tento pohyb, zvlášť je-li častý, doslova ždíme meziobratlové ploténky. Proto se vždy k břemenu postavte čelem, kdykoli jej zdviháte a k místu uložení, když břemeno pokládáte.

Těžké věci ukládejte do úrovně trupu

Často používané těžší předměty si doma nebo v kanceláři umístěte do skříněk a poliček ve výšce mezi rameno a pas. Časté zvedání a ukládání břemene nad oblast ramen a pod oblast boků velmi přetěžuje pohybový systém.

Používejte ramena

Transportujete-li lehčí břemena na delší vzdálenost, položte či zavěste si je na rameno. Pro tělo to bude příjemnější, než držet předmět celou dobu v ruce.

Opřete se do toho

Při tlačení kočárku nebo vozíku používejte váhu celého těla. Netlačte pouze pažemi a zádovými svaly, ale zapojte do práce i svaly nohou, bříška a hýždí. Chůze se tak stane více dynamickou a přeprava břemene bude najednou lehčí.

Vždy vidím, kam jdu

Stejně jako při řízení auta, platí i při přenášení břemene pravidlo, že nikdy nesmíte jet tam, kam nevidíte. Naložte si tedy předměty jen do takové výšky, pokud přes ně ještě bezpečně vidíte na zem. Vyhnete se tak nepříjemným úrazům, zejména při chůzi ze schodů.

Ve dvou se to lépe táhne

Těžší břemena noste ve dvou. Zapojte kolegu či svého partnera. Nestyďte se říci si o pomoc. Odměnou vám bude rychleji a lehčeji odvedená práce a zdravá záda bez bolesti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak správně nosit břemena, aby nás nebolela záda