Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak správně sedět v kanceláři. Neubližujte svým zádům

Adéla Lišková

Adéla Lišková

12. 7. 2016

Kancelářská práce nese výhody v každém ročním období – kdo by si raději v klidu neposeděl na svém místečku, když venku padá sníh, anebo ulice rozpaluje slunce. Hlavní plus sedavého zaměstnání se však může změnit i v nevýhodu – jak správně sedět na kancelářské židli, aby to vaše záda příliš neodnášela?

Proč je důležité správně sedět

S rozvojem technologií ubývá potřeba fyzické práce, a tak se stále více lidí stává – jak se říká – „kancelářskými krysami“. Spolu s počtem sedavých zaměstnání však stoupá i počet osob, které trápí problémy se zády – bolesti, skolióza, ale i pokřivení krční páteře. Bolesti zad jsou dokonce příčinou, proč si třetina Čechů bere nemocenskou. Přitom by stačilo, kdyby věděli, jak správně sedět u PC. Jak tedy sedět v kanceláři, abyste se nevyřadili z provozu?

Jak správně sedět v kanceláři

Základním pravidlem správného posedu je sednout si tak, abyste seděli na celé ploše sedadla. Na druhou stranu okraj sedadla vás nesmí tlačit na podkolenní jamky. Dále by měly být splněny následující body:

  • Nohy by měly být rozkročené zhruba do šíře boků a kolmo k podlaze (překřížení a krčení blokuje přirozené proudění krve)
  • V kolenou a kotnících by měl být pravý úhel
  • krk byste měli držet vzpřímeně a příliš se nenaklánět ke stolu
  • ramena by měla být uvolněná a lokty by měly být u těla (pokud si chcete dát předloktí na opěrky, dejte pozor na to, aby ramena byla stále uvolněná)

Při sezení byste se měli bederní páteří opírat o vyklenutou opěrku židle, udržující přirozené zakřivení bederní páteře směrem dopředu. Pokud sedíte správně, neměli byste pociťovat bolest. V opačném případě zkuste vyměnit židli, případně vyhledejte fyzioterapeuta.

Na čem sedět v kanceláři

Vedle toho, jak sedíte, je samozřejmě důležité i to, na čem sedíte. Kvalitu kancelářských židlí ve firmě většina z nás sice ovlivnit nemůže, měli byste se však dožadovat alespoň toho, aby židle odpovídala vaší tělesné konstituci nebo byla nastavitelná.

Každopádně byste měli sedět tak, abyste se nohama nikoli mohli dotknout země, ale opřít se o ni celými chodidly. Mezi opěradlem a sedákem by pak neměl být větší úhel než 100 stupňů. Monitor a klávesnice by měly být přímo před vámi. Monitor si pak nastavte tak, aby byl ve výšce vašich očí (použijte stojan na monitor).

Jak sedět v kanceláři s míčem

Nicméně, člověk je tak šikovný, že se dokáže hrbit i na té nejskvělejší židli pod sluncem. Proto si na pomoc můžete vzít malý gymnastický míč. Mnoho lidí si jím podpírá bedra, tím si ovšem způsobují nezdravé prohýbání páteře. Správné umístění míče je mezi lopatkami, kde páteř naopak vyrovná. Co se týče velikosti, volte spíše menší, případně jej trochu ufoukněte. Ideální velikost poznáte podle toho, zda se vám pohodlně sedí a břicho i záda máte v rovině.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak správně sedět v kanceláři. Neubližujte svým zádům