Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak udržet pořádek v šatní skříni. Japonská metoda KonMari vám ukáže nový systém

Dejte řád svému šatníku a budete šťastnější! Takové heslo razí KonMari, japonská metoda úklidu šatníku, která vám údajně změní život.

Máte pocit, že byste potřebovali další skříň? Pokud i v té vaší vládne chaos a nemůžete v ní nic najít, pak právě vy potřebujete KonMari. Díky této metodě úklidu oblečení dostane váš šatník řád a dokonce se vám do ní budou vejít nové kousky. Připraveni dát svému šatníku řád?

Kdo za metodou KonMari stojí

Za zkratkou KonMari se skrývá jméno samotné tvůrkyně Marie Kondo. Je přesvědčena o tom, že pokud se alespoň částečně vzdáme konzumu a uchýlíme k minimalismu, může to výrazně přispět k naší psychické pohodě. Na téma osobního úklidu napsala několik úspěšných knih. Mnoho jejích čtenářů tvrdí, že jim změnily život.

Kondo prý patřila k těm, kteří o věcech přemýšleli hodně konzumně. Místo třídění a organizaci dávala přednost jejich vyhození. Pak se ale v jejím životě stal zlom, když omdlela a údajně uslyšela hlas, který jí nabádal k tomu, ať o svých věcech přemýšlí mnohem důsledněji.

Od toho dne Kondo nehledala věci, které by později mohla vyhodit, ale hledala věci, které by mohla uchovat. Jednoduše řečeno se naučila identifikovat věci, které ji dělají šťastnou. A o tom je vlastně i její metoda KonMari.

Jak na metodu KonMari v praxi

Základní poučkou KonMari příručky je totiž následující heslo: „Ukliďte si jen jednou, ale pořádně.“ Jestli to bolí? Ano i ne. Stačí poslouchat své srdce. Skutečně!

  1. Všechno oblečení hezky vyskládejte ze skříně a dejte na jednu hromadu.
  2.  Nad každým kusem oblečení si položte otázku: „Dělá mi tenhle kousek radost?“
  3. Při vyřazování vynechte racionální úvahy typu „tohle triko vyhodit nemůžu, stálo moc peněz“ nebo „až zhubnu, budu ho určitě ještě nosit.“
  4. Pokud budete skutečně upřímní, odpověď vám napoví, co dělat dál – zda do skříně nebo pryč.
  5. Přeživší oblečení uložte do skříně podle KonMari metody – nastojato.

Ukládání oblečení podle KonMari

Všichni jsme zvyklí ukládat oblečení do komínku. Nevýhodou je, že komínek tvar komínku moc dlouho nepřipomíná – buď se brzy zbortí nebo ho sami rozhrabeme. Nový způsob, tedy ten kdy oblečení poskládáme nastojato vedle sebe, má řadu výhod. Máme větší přehled o jednotlivých kouscích, vypadá to úhledně a v neposlední řadě se nám do skříně vejde více věcí.

Jednu nevýhodu však KonMari má: je těžké ji dodržovat. Stejně jako spousta dalších tipů a doporučení i KonMari od vás vyžaduje, abyste ji neflákali. Uložením oblečení do skříně podle KonMari to totiž nekončí. Skládat oblečení tímto způsobem už musíte pořád. A to se ve spěchu nebo když se vám prostě nechce dělá těžko.

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak udržet pořádek v šatní skříni. Japonská metoda KonMari vám ukáže nový systém