Menu
WomanOnly
Rodina

Jak vybrat dětské boty: rady, které vám pomohou najít ty správné

Rodič má dnes možnost výběru z nepřeberného množství výrobků. Některé jsou lákavé svým designem, jiné cenou. Ta je pro spoustu rodičů často rozhodující. Bohužel levné výrobky nejsou zpravidla tou nejlepší volbou. Alespoň co se obuvi týče. Na co byste si měli dát pozor a jaká pravidla při výběru obuvi dodržovat?

 

Dětská noha stejně jako celé dítě roste rychle. Platí, že čím je dítě menší, tím častěji bychom měli kontrovat velikost jeho bot. Kromě toho je dětská noha méně citlivá na tlak i bolest, a tak malé nevyhovující boty lehce přehlédneme.

Pravidlo, které platí i u dospělých – boty používáme k účelu, pro který byly vyrobeny. Tak např. látkové boty jako jarmilky a cvičky jsou určeny pro sport a dítě by v nich nemělo běhat celý den.

Základní pravidla nákupu

Své dítě berte na nákup vždy s sebou. Mělo by si boty pokaždé vyzkoušet. I když je to ještě malý prcek v kočárku.

Obuv je lepší nakupovat v odpoledních hodinách. Nohy jsou zpravidla po celodenním chození lehce oteklé, a tak obuv, která by ráno padla jako ulitá, bude odpoledne a navečer těsná.

Boty zkoušejte obě dvě. Většina lidí nemá naprosto identické končetiny. A tak se může stát, že levá bude dítěti sedět, zato pravá noha se do boty ztěží vejde.

Velikost obuvi zkoušejte zásadně ve stoje. Dítě nohu zatíží plnou vahou, na rozdíl od polohy v sedě.

Co do velikosti jsou boty pro dítě vyhovující, jsou-li na délku o 10-15mm delší (tzv. nadměrek). Šířku boty měříme podle obvodu nohy v místě prstních kloubů. Nárt nohy dítěte se musí do boty pohodlně vejít (některé boty jsou šité příliš mělce a přestože bota jinak vyhovuje, dítě by z ní mělo otlačený nárt a deformovalo by to jeho chodidlo).

Neočekávejme, že se bota bude přizpůsobovat dětské noze. Raději zvolte botu, která je měkká a vyhovující již nyní, než aby dítě trpělo a jeho noha byla v nekomfortu.

Vyhovující stavba boty

Materiál – pro dětskou obuv (a nejen tu) je nejvhodnější přírodní materiál, ze kterého je svršek boty vyroben – useň nebo textilní materiál. Taková obuv je prodyšná a propouští vlhkost, je měkká a lehce se přizpůsobí vyvíjející se dětské noze.

Tvar – vždy dbejte na to, aby se noha do boty pohodlně vešla. Daleko lepší je kulatý tvar, který umožní volný pohyb prstů v botě, na rozdíl třeba od špičaté obuvi.

Malým dětem kupujeme kotníčkové boty, které nohu daleko lépe ochrání než nízké polobotky.

Svršek – by měl mít odpovídající střih, tak aby se noha v botě neposunovala a nedocházelo k její deformaci. V místě ohybu prstů by bota neměla klást odpor, tak aby se dítě při pohybu zbytečně nenamáhalo.

Podešev – neboli podrážka by měla být dostatečně silná na to, aby tlumila nárazy.

Opatek – (vnitřní díl v patní části svršku boty) – má být pevný, vysoký a dlouhý. Některé boty ho nemají vůbec vyztužený a takovým je lepší se raději vyhnout.

Podpatek – vysoký úzký podpatek je pro dětskou nohu naprosto nevhodný. Naopak volíme boty s co nejnižším podpatkem a širokou základnou pro dobrou stabilitu chodidla.

Hmotnost – boty by měly být pokud možno co nejlehčí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybrat dětské boty: rady, které vám pomohou najít ty správné