Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak vybrat opalovací krém? Ochranný faktor není všechno

Adéla Beranová

Adéla Beranová

5. 6. 2014

Sluníčko nabírá na intenzitě a je proto nutné se více než jindy začít se před ním chránit. Na trhu je nepřeberné množství opalovacích krému, ale podle čeho vybírat? Zdaleka nezáleží jen na ochranném faktoru.

Opalovací mléko, krém či sprej?

V podstatě je jedno, který typ opalovacího přípravku si vyberete, pokud mají stejné složení i ochranný faktor, rozdíl je jen v nanášení. Krém je hutnější a jeho aplikace zabere více času. Mléko je řidší a snadněji se roztírá i vstřebává. Olej je většinou lehce zbarvený, nanáší se podobně jako mléko a navíc příjemně zvlhčuje pokožku. Nespornou výhodou spreje je rychlost jeho aplikace, která však vyžaduje jistou dávku zručnosti.

Ochranný faktor

Velkým omylem je mínění, že čím vyšší ochranný faktor, tím delší doba bezpečného pobytu na sluníčku. Neplatí, že když se namažete „padesátkou“, můžete zůstat na slunci dvakrát tak dlouho jako když použijete „pětadvacítku“. Faktor volte podle fototypu a stavu pokožky. Záleží také na mstě a roční doby použití.

V Evropě se vyskytují čtyři typy pokožky, hlavním rozlišovacím faktorem je reakce na sluneční záření.

  • Typ 1 (Keltský typ) – nápadně světlá pleť s pihami, rezavé vlasy, modré oči, pokožka se nikdy neopálí, pouze zčervená. Doporučený SPF: ČR – 25, u moře 30 – 34.
  • Typ 2 (Evropan se světlou pletí) lehce tmavší pleť, řídké pihy, blond vlasy, oči zelené, modré nebo šedé. Kůže nejdříve zčervená, následně zhnědne. Doporučené SPF: ČR – 20, u moře – 25.
  • Typ 3 (Evropan s tmavou pletí) – světle hnědá pleť bez pih, tmavě hnědé vlasy, hnědé nebo šedé oči. Kůže mírně zčervená a brzy zhnědne. Doporučené SPF: ČR – 15, u moře – 20.
  • Typ 4 (Středomořský typ) – hnědá nebo olivová pleť, tmavé oči, tmavě hnědé vlasy. Opálení bez zarudnutí rovnou do hněda. Doporučený SPF: ČR – 10, u moře – 15.

Množství a voděodolnost

Neméně důležité pro správnou ochranu je také nanesené množství opalovacího krému. Obecně platí, že dospělému člověku by mělo stačit čest čajových lžiček nebo také 36 gramů, nicméně v tomto případě se vyplatí rozhodně nešetřit. Použijete-li jen polovinu doporučeného množství, snižujete účinnost ochrany na jednu třetinu.

Ani lákavým nápisům o voděodolnosti se nevyplácí věřit. Míra ochrany po delším pobytu ve vodě rapidně klesá, proto je potřeba opalovací prostředek nanést po každém koupání znovu.

Tip: Pozor na krémy takzvaně s UV filtrem. Tento nápis zdaleka nemusí být důvěryhodný. Na obale opalovacího prostředku vždy hledejte přesné vyjádření ochranného faktoru (SPF), například SPF 15.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybrat opalovací krém? Ochranný faktor není všechno