Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak vybrat sluneční brýle? 5 mýtů, které byste měla znát

Adéla Beranová

Adéla Beranová

6. 6. 2014

Slunečními brýlemi si v Česku chrání zrak 97 % lidí. Často ale podléhají hned několika mýtům při jejich nákupu. Sluneční brýle nemusí být ani drahé, ani co nejtmavší, aby plnily svou funkci. Nosit byste ale neměli jen jedny brýle do města, na sport i u moře. Jak tedy brýle vybírat? Čtěte dál. 

Mýtus 1: Slunce zrak trvale nepoškodí

Dlouhodobý pobyt na intenzivním sluníčku může zapříčinit šedý zákal nebo i vznik rakoviny očních víček a spojivek. Mírnějšími důsledky jse pálení, řezání nebo pocit cizího předmětu v oku. Proti těmto projevům pomůžou dočasně třeba umělé slzy, nicméně z dlouhodobého hlediska to není dobré řešení.

„Dlouhodobé vystavování oka přímému slunečnímu svitu může poškodit sítnici, což může ve vyšším věku vést až ke slepotě,“ upozorňuje přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka. „Nevratné poškození zraku může nastat i při upřeném pohledu přímo do slunce. Může dojít k poškození nejostřejšího vidění a na sítnici vznikne jizva,“ dodává.

Tip: Důležité je, aby brýle dobře seděly na obličeji. Musí krýt oči ze všech stran, měly by být lehké, netlačit na spáncích ani za ušima a řasy by se neměly dotýkat skel.

Mýtus 2: Čím tmavší brýle, tím bezpečnější

Při výběru brýlí je podstatný zejména kvalitní UV filtr, který by měl být v plném rozsahu spektra záření 400 a méně. UV filtr ale nijak nesouvisí s barvou brýlí, i čirá skla mohou mít dostatečný UV filtr.

„Naopak tmavé brýle bez UV filtru mohou být pro oči škodlivé. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic a do očí tak proniká víc škodlivých paprsků,“ vysvětluje Pavel Stodůlka.

Mýtus 3: Jedny sluneční brýle stačí

Při nákupu brýlí je potřeba si dopředu rozmyslet, k jakému účelu je potřebujeme. Jinak by měly vypadat ty na sport, řízení auta nebo brýle, které budou sloužit jako módní doplněk. Kategorie filtru je značená čísly od nuly do čtyř a tato hodnota vyjadřuje propustnost světla.

Kategorie filtru:

  • 0 = čiré čočky nebo jen mírně zbarvené; slouží jako ochrana při jízdě na kole, práci na zahradě nebo turistických vycházkách, používají se při snížené viditelnosti nebo oblačném počasí
  • 1 = žluté brýlové čočky; jsou rozjasňující a slouží jako ochrana při sportu v polojasném počasí
  • 2 = mírně zatmavené čočky; jsou vhodné pro běžné nošení do města při mírném slunečním záření
  • 3 = tmavší skla; jsou nejčastěji používané, nosí se při silném slunci a jsou vhodné i k moři
  • 4 = tmavé čočky; jsou ideální pro extremní sporty nebo při bobytu ve vyšších nadmořských výškách, nelze je používat pro řízení automobilu.

Mýtus 4: Vysoká cena zaručuje kvalitu

Vysoká cena brýlí zdaleka nezaručuje dostatečnou ochranu zraku. „V optikách je běžně možné požádat o změření UV filtru a stupně zabarvení slunečních brýlí. Doporučuji to zejména u brýlí, které jsou zakoupené v jiném než renomovaném obchodě,“ doporučuje optometristka Kateřina Tyx.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybrat sluneční brýle? 5 mýtů, které byste měla znát