Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak vybrat tu nejlepší sušičku na prádlo?

Pryč jsou doby, kdy jsme museli prádlo sušit venku. Ačkoliv to stále mnoho lidí preferuje, tak sušení venku není možné vždy. Problém je to zejména v městských bytech, ale i pokud máte zahradu, ne vždy je ideální počasí, přičemž v podstatě polovinu roku venku sušit prádlo nemůžete skoro vůbec. Jedním z moderních spotřebičů, který se v posledních letech stále více objevuje také v českých domácnostech, je tedy sušička prádla. Pojďme se v našem článku podívat na to, jak si vybrat sušičku, která vyhoví vašim potřebám.

Sušička vás zbaví vlhkosti v koupelně

Nelze-li sušit prádlo venku, musíte jej rozvěšet doma na šňůře, nejčastěji v koupelně. To je problém v malých koupelnách a je to problém také z pohledu dramatického zvýšení vlhkosti, která může vést ke vzniku plísní. Tomu všemu vám pomůže se vyvarovat sušička na prádlo. Jednoduše do ní prádlo vložíte, nikde vám nezabírá místo a je usušeno v průměru za hodinu, samozřejmě v závislosti na množství a typu prádla.

Jakou pračku potřebuji k sušičce?

Před výběrem sušičky bychom si ale měli uvědomit důležitou věc. Jak dobře nám bude sušička sloužit, jak s ní budeme spokojeni, je závislé ještě na jednom faktoru, a to na schopnosti naší pračky vyždímat prádlo. Obecně platí, že k sušičce je vhodné mít novější pračku, která zvládne při odstřeďování:

  • Aspoň 1200 ot/min.
  • Ideálně 1400 nebo 1600 ot/min.

Jde o to, že čím více pračka vyždímá prádlo, tím méně energie potom spotřebuje sušička na jeho dokonalé usušení. Často si to lidé neuvědomují, ke staré pračce pořídí novou sušičku a potom jsou zklamaní z výsledků. Samozřejmě ne každé prádlo budete ždímat na 1600 ot/min., ale u spousty textilií lze tuto rychlost odstřeďování využít, a tak uspořit energii a zkrátit čas sušení.

Kombinovaná nebo samostatná?

Pokud jste se už zajímali o to, jaké sušičky můžete na trhu koupit, tak pokud jsme na předcházející řádcích hovořili o pračce, určitě jste si všimli praček kombinovaných se sušičkou. Na první pohled se to může zdát jako zajímavá volba, jak zároveň vyřešit i koupi nové pračky. Ve skutečnosti je to však trochu složitější. Faktem je, že kombinovanou pračku se sušičkou lze doporučit zejména pro občasné použití, je to vhodné řešení třeba na chatu, případně tam, kde opravdu bojujete s místem a nemůžete si dovolit další velký spotřebič.

Ve všech ostatních aspektech je totiž kombinovaný spotřebič vždy horší volbou, než samostatný. Jednak kombinované pračky se sušičkou mají obecně menší buben a prádlo se tam tak nenačechrá, zároveň to bývá tak, že pračka na určitý objem prádla nezvládne usušit stejný objem oblečení. To znamená, že po vyprání budete případně muset nějaké oblečení odebrat. Obecně také kombinované spotřebiče mají horší efektivitu sušení a vyšší spotřebu, často horší kvalitu sušení, přičemž přináší celou řadu dalších omezení, jako je třeba nemožnost prát a sušit zároveň. Jsou také náchylnější na poruchu, a to už z toho důvodu, že u samostatné pračky a sušičky je zátěž rozdělena na dva spotřebiče, kdyžto zde všechno musí zvládnout jeden spotřebič, kde se tak součástky rychleji opotřebovávají.

Jaký typ sušičky?

Když jsme si tedy ujasnili, že kombinovaný spotřebič je lepší kupovat pouze pokud je to nezbytně nutné, tak se pojďme nyní podívat na výběr konkrétního typu samostatné sušičky. Pokud se podíváme na běžné spotřebiče na současném trhu, tak se můžete setkat v zásadě se dvěma variantami, a to:

  • Sušička s tepelným čerpadlem
  • Sušička bez tepelného čerpadla (pouze s topným tělesem)

Oba tyto typy jsou sušičky kondenzační. To zmiňujeme proto, že existují ještě sušičky ventilační, ale jedná se o naprosto okrajovou záležitost, se kterou se běžně u domácích spotřebičů nesetkáte. Kondenzační sušička je do domácnosti mnohem praktičtější, protože pára se kondenzuje na vodu, kterou buď vylejete ze zásobníku, nebo si sušičku napojíte na odpad. Ventilační sušička musí mít samostatný systém potrubí, kterým se samotná pára odvádí ven z budovy, a to doma chce řešit jen málokdo.

Kterou kondenzační sušičku tedy vybrat?

Drtivá většina sušiček na trhu jsou dnes kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem. Díky tepelnému čerpadlu je zajištěna vyšší efektivita sušení a nižší spotřeba elektrické energie. Pro naprostou většinu zákazníků je právě toto ta správná volba.

Na trhu najdete dnes ještě také sušičky bez tepelného čerpadla, které obsahují pouze topné těleso. Kvůli tomu má sušička vyšší spotřebu. Dá se říci, že sušičky bez tepelného čerpadla jsou dnes úplně ty nejlevnější základní modely na trhu. Z dlouhodobého hlediska se při provozu dnes už prakticky nevyplatí. Sušička s tepelným čerpadlem je jen o něco málo dražší, než toto řešení, ale rozhodně je to řešení modernější a úspornější.

Co dále bych měl o sušičce vědět?

Určitě můžeme obecně říci, že pořízení sušičky je investice do příjemného domácího pomocníka. Ušetří vám spoustu starostí s tím, kde pověsíte prádlo. Také vám prádlo nikdy nebude zabírat místo a rozhodně vám sušička ušetří práci, protože nemusíte pracné věšet prádlo na kolíčky na šňůru a často jej potom ani nemusíte žehlit. Pokud chcete vědět více, můžete se podívat také na recenze na sušičky na prádlo, které vám podají více informací o dalších kritériích výběru. Sušičku je dobré vybírat také na základě:

  • Funkcí
  • Nejčastěji sušeného prádla

Levnější modely na trhu samozřejmě mají méně funkcí, stejně jako například již zmiňované pračky. Také vám nemusí nabídnout dostatečné množství programů, například speciální programy na funkční prádlo. Proto vždy uvažujte i o tom, jaké prádlo sušíte. Pokud máte doma více outdoorového oblečení, určitě se zaměřte i na tento faktor.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybrat tu nejlepší sušičku na prádlo?