Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak vyčistit pračku? Pravidelnost udělá divy

Adéla Beranová

Adéla Beranová

5. 6. 2014

Automatická pračka byla vyhodnocena jako nejužitkovější vynález minulého stolení, protože osvobodila ženy od úmorného ručního praní prádla. O to víc bychom si jí měli vážit a starat se o ni. Pravidelnou péčí prodloužíme nejen životnost samotného spotřebiče, ale zabráníme i nepříjemnému zápachu, který se z nevyčištěné pračky může začít linout. 

Při nízkých teplotách praní se v pračce usazují zbytky pracích prostředků. Pak už stačí jen zapomenout nechat otevřená dvířka a po týdnu přijdete k pračce, která nevábně zapáchá a je ji nutné důkladně vyčistit. První základní pravidlo tedy zní: Nechat dvířka i šuplík na prací prostředky pootevřený a jednou za čas prát na vyšší teploty (minimálně 60 °C).

Druhé zlaté pravidlo říká, že pravidelnost předchází celodennímu čištění. Věnujte své pračce jednou za čas trochu péče a nebudete muset volat v nejbližší době ani opraváře ani se poohlížet po novém spotřebiči.

Čištění dávkovací nádoby

Dávkovací nádoba na prací prášek a aviváž v sobě udržuje spoustu nečistot včetně vodního kamene. Možná vás překvapí, kolik nevábně vypadající černé špíny se tam nachází. A to co vidíte na konci dávkovače je uvnitř pračky mnohem intenzivnější. Dávkovací šuplík stačí vyndat a malým kartáčkem a čisticím prostředkem důkladně vydrhnout. Ideální by bylo ho čistit jednou měsíčně, nebudete s tím mít tolik práce jako po delším intervalu.

Tip: Změkčovač není jen reklamním trikem, ale tyto přípravky opravdu pomáhají tomu, aby se vodní kámen v pračce neusazoval. Pokud máte doma tvrdou vodu, může vám změkčovat prodloužit životnost pračky až o několik let.

Čištění filtru

Jak vyndat filtr z pračky se dočtete v návodu. Nejčasteji ho najdete na přední straně za nenápadnými dvířky. Stačí ho vyčistit mechanicky rukou, hadříkem či kartáčkem pod tekoucí vodou. Čištěním filtru jednou za tři měsíce předejdete jeho poškození a případným poruchám, které by vyžadovaly zásah odborníka. Zanesený filtr může dokonce ucpat odtokovou hadici.

Čištění bubnu pračky

Nejproblematičtější, ale neméně důležité, je čištění samotného bubnu, který bývá zanesený z vnější strany. Buben můžete vyčistit třeba roztokem octa, ale pozor, jeho nadměrné množství může poškodit gumové části pračky. Tři šálky octa a běžný prací program třikrát do roka úplně postačí.

Aternativou k octu může být třeba obyčejná soda, kterou nasypete do přihrádky místo prášku a spustíte program. Soda pomůže od usazenin i vodního kamene.

Pokud potřebujete vyčistit pračku od plísně, často doprovázené nepříjemným zápachem, vsaďte raději na specializované přípravky, které jsou volně dostupné ve všech větších drogeriích.

Nezapomínejte ani na těsnící gumu u dvířek, za kterou se drží nečistoty a různé předměty, které během praní vypadnou z prádla. Setřete ji a vysušte po každém praní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vyčistit pračku? Pravidelnost udělá divy