Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak vypadá zdravá stolice? Zjistěte, zda se vyprazdňujete správně

Adéla Lišková

Adéla Lišková

15. 8. 2016

Frekvence chození na velkou či dokonce vlastnosti stolice jako je tvar, hustota či barva, není tématem, které by většina lidí chtěla rozebírat. Ovšem trocha pozornosti stačí k tomu, abyste předešli vážným zdravotním problémům. Jak podle stolice poznat, že je něco v nepořádku?

Vyprazdňování není tabu

Vylučování nežádoucích látek z organismu, tedy vyprazdňování, je jednou z jeho základních funkcí, která je nezbytná pro život každého živočicha, včetně člověka. Mluvit o něm by tak nemělo být tabu, zvlášť když vám vzhled stolice mnohdy dokáže napovědět, zda je s vaším tělem vše v pořádku.

Pokud tedy víte, jak má zdravá stolice vypadat a občas tu vlastní pohledem zkontrolujete, můžete sami předcházet zdravotním problémům. Lékaři vám rádi připomenou nelichotivé statistiky, podle nichž zaujímá Česká republika alarmující první místo ve výskytu rakoviny střev.

Barva a tvar – jak je to správně

Odborníci typicky považují za normální takovou stolici, která má válcovitý tvar hada nebo klobásy a jejíž barva se pohybuje v různých odstínech hnědé. Při krátkodobé změně zbarvení se samozřejmě není potřeba děsit, protože to může jen odrážet specifický jídelníček z předchozího dne. Pokud však změna přetrvává delší dobu, je třeba být na pozoru.

Barvy černá, červená, žlutá nebo zelená mohou naznačovat na zdravotní problém – například krvácení, problémy s funkcí některých orgánů či závažné onemocnění. Ještě než však začnete plašit, zamyslete se nad tím, zda to nemohly způsobit léky, které berete. Zbarvení stolice ovlivňují například přípravky obsahující železo, bismut nebo třeba chlorofyl.

Zápach není problém

Možná jste se setkali s mýtem, že zdravá stolice nesmrdí. Zápach po vyloučení odpadních látek z těla je ovšem zcela přirozený, jde spíš o to, jaký konkrétně je. Podle odborníků stolice obecně méně zapáchá po mléčných výrobcích, více pak po masité stravě, ale třeba i po pivu.

Problém ovšem může signalizovat pravdu nepříjemný a netypický zápach. Pokud sami po vykonání velké potřeby zaznamenáte zvlášť nechutný a navíc neobvyklý zápach, sledujte, zda přetrvává i v dalších dnech a v takovém případě zvažte návštěvu lékaře.

Průjem a zácpa

K nejčastějším střevním potížím dospělých i dětí patří průjem nebo naopak zácpa. Signalizují střevní nerovnováhu a neměli bychom je podceňovat. Mimo jiné i kvůli riziku oslabení imunity, která se právě od kondice střev odvíjí.

Déletrvající obtíže s vodnatou stolicí mohou navíc naznačovat závažnější střevní onemocnění, u klasických bakteriálních či virových průjmů zase hrozí nebezpečí dehydratace. V případě dlouhodobější zácpy pak ekzémy, hemoroidy a narůstající zdravotní komplikace, včetně psychických.

Jak dát střeva do pořádku?

Dospělým i dětem se sklonem ke střevním potížím pomůže v první řadě upravit jídelníček a odbourat stres. Dále je pak třeba posílit odolnost trávicího traktu probiotiky, ideálně užíváním kapek BioGaia ProTectis, které jsou vhodné jako prevence i náprava zažívacích a střevních obtíží.

Kapky obsahují živé mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis, jež dokáží harmonizovat prostředí v zažívacím traktu a podpořit růst prospěšné střevní mikroflóry i normální fungování střev. Kromě preventivního podávání také významně zkracují dobu trvání akutního průjmu, zmírňují nežádoucí účinky antibiotik a podporují správné fungování imunitního systému.

Kapky jsou vhodné pro dospělé, děti i těhotné ženy. Lze je užívat dlouhodobě a jako termostabilní je nemusíte dávat do chladničky. K dostání v lékárnách. Nové balení probiotických kapek BioGaia ProTectis s praktickou aplikací v tubě je navíc ideální pro celou rodinu. Doporučená cena za originální balení probiotik  je 480 Kč.

O společnosti Ewopharma

Česká pobočka známé švýcarské společnosti Ewopharma obchodně zastupuje zahraniční farmaceutické společnosti v České republice. Díky víc než padesátileté tradici zaujímá jedno z předních postavení na českém trhu. V roce 2004 získala povolení pro výrobu léčivých přípravků v rozsahu dovozu ze třetích zemí.

Ewopharma zastupuje například renomovanou švédskou firmu BioGaia a je výhradním dovozcem jejích vysoce kvalitních a účinných kapek BioGaia ProTectis do ČR. Do portfolia společnosti Ewopharma patří také oblíbené přípravky péče o vlasy značky Revalid, produkty Perskindol na bolavé svaly a klouby či zázvorové tablety Antimetil pro klidný žaludek.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vypadá zdravá stolice? Zjistěte, zda se vyprazdňujete správně