Menu
WomanOnly

Každý, kdo jednou běhu propadnul, tvrdí, že je to svým způsobem závislost. Dávám všem těmto tvrzením za pravdu. Běhání je krásné, lehké, osvobozující. A málokdo si po té době vzpomene, jak začínal. A že to nebylo často vůbec lehké…

Dobrá zpráva

Dobrá zpráva je, že člověk se během života stává nadneseně ze sprintera vytrvalcem. Děje se tak zcela fyziologicky, protože s věkem se mění poměr svalových vláken; zatímco v mládí jsme měli více rychlých vláken, s přibývajícím věkem vzrůstá počet těch pomalých.

A teď vzhůru začít běhat.

Běžci a běžci

Každý je na jiné startovní čáře. Na jedné straně jsou lidé, kteří provozovali nebo provozují nějaký další sport. Mají to v mnoha ohledech jednodušší. Jejich tělo je lépe na pohyb vybaveno a jsou také zvyklí překonávat překážky v podobě únavy, vyčerpání, pocitu dušnosti apod.

Lidé, kteří nikdy nesportovali, musejí začínat skutečně opatrně a pozvolna a zpravidla musejí být daleko více motivováni.

Jak začít

Rozhodně není od věci koupit si běžecké boty. Chrání nohy proti otřesům, zpevňují kotníky, jsou lehké a pevné a dobře se v nich běhá. A pak už se jen dobře naladit a vyrazit.

Pokud jste nikdy neběhali, zpočátku toho moc neuběhnete. Připravte se na to, že budete prokládat úseky chůze a běhu a těch chodeckých bude o něco víc. Tak je to správné. Pro vaše tělo i vaši motivaci. Není nic horšího, než se napoprvé zřídit a na běhání do smrti zanevřít.

Zvolte si rovinatý terén nejlépe v přírodě nebo ze začátku klidně na atletickém stadionu. Vzdálenost nemusíte příliš řešit, ale raději nepřeceňujte svoje síly. A vybavte se motem, že co neuběhnu, mohu v klidu dojít.

Nástrahy počasí

Počasí, stejně jako naše vnitřní prostředí jako je kondice či zdravotní stav, ovlivňuje kvalitu běhu a náš výkon. Nejlépe se běhá za vlhkého počasí o teplotě zhruba 20°C. Tělo je schopno dobře odvádět pot, příliš se nepřehřívá a vzduch prosycený vodními parami je zase prospěšný pro naše dýchání.

Buďte proto připraveni na to, že s měnícím se počasím se bude měnit váš běžecký výkon i požitek ze samotného běhu. A nenechte se tím znechutit. Někdy kvůli příliš nepříznivému počasí běh odložíte. Pokaždé se ale snažte přiměřeně oblékat. Raději více tenčích vrstev, které můžete postupně odkládat.

Začít běhat nemusí být pro každého snadné, ale počáteční dřina se vyplatí. Zdroj: Pixmac.cz

Začít běhat nemusí být pro každého snadné, ale počáteční dřina se vyplatí. Zdroj: Pixmac.cz

Běžecký trénink

Předpokladem úspěchu každého běžce je pravidelnost. Zpočátku běhejte klidně jednou týdně. Postupně, až si na to zvyknou vaše svaly i klouby a srdečně cévní systém, přidejte další běžecký  trénink, přičemž dobu trvání nezvyšujte. Naopak můžete druhý trénink udělat o něco kratší.

Před každým během je dobré se zpočátku zahřát svižnější chůzí, tak aby se vaše svaly prohřály. Krouživým pohybem můžete rozehřát kotníky, případně se na závěr této krátké rozcvičky lehce protáhnout.

Běh je dobré ukončit chůzí, během níž se vydýcháte a na závěr lehce protáhnete.

Poté, co zvládnete uběhnout naráz celou stanovenou trasu, můžete začít experimentovat s terénem i rychlostí. Povede to ke zvýšení intenzity běhu a vaší větší trénovanosti.

Můžete si stanovit krátké úseky, které poběžíte naplno nebo budete postupně zrychlovat do maxima a poté dlouhé, při kterých se takzvaně vyběháte. Tato metoda se nazývá fartlek – hra s rychlostí. Přirozeně ji můžete aplikovat i v terénu, kde se střídají rovinky, výběhy do kopce i sbíhání s kopců a podle toho se upravuje intenzita běhu.

A hlavně se obrňte trpělivostí a pevnou vůlí, abyste dosáhli běžecké vášně, o které tak často od jiných slýcháte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak začít běhat