Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak zařídit rustikální kuchyni

Do protikladu ke strohým a chladným moderním kuchyním jde trend kuchyní ve venkovském stylu. Jejich předností je osobitost, charakter, pocit tepla a pohody a příjemné prostředí, které člověka vítá. Prostor vyplňuje robustní dřevěný nábytek s výrazným kováním a dekorace se závanem minulosti. Člověk má až pocit, že rustikální kuchyně vypráví příběh.

U rustikální kuchyně je charakter minulých časů využitý k vytvoření přívětivě působící místnosti s výraznou osobností. Její styl stojí nad všemi módními trendy a zároveň se lze inspirovat kuchyněmi rozličných evropských stylů, jako je tradiční anglický nebo severský vzor. U venkovské kuchyně jde o navození pocitu pohody a tepla a vytvoření příjemného pracovního prostředí. Na rozdíl od moderních kuchyní mají rustikální velký smysl pro detail.

Tip: Pokud hledáte inspiraci pro zařízení vlastní rustikální kuchyně, pěkný výběr různých kuchyní najdete např. ve fotogalerii kuchyní od Gorenje. Jednotlivé kuchyně jsou zde roztříděné dle stylu, typu, barvy i velikosti. Kromě rustikálních kuchyní si můžete prohlédnout i vzhledově podobné kuchyně ve stylu Provence či středomořském a anglickém stylu.

Návrat ke dřevu a kameni

Za pocit pohody a téměř až útulnosti vděčí rustikální styl především hlavnímu použitému materiálu – masivnímu dřevu. Dřevo samo jednak připomíná venkov a jednak má vynikající vlastností: jeho kresba je přirozeně krásná, vyzařuje život a dýchá teplem domova. Se dřevem se výborně kombinuje druhý hlavní materiál: kámen (sloužící např. jako pracovní deska). Kámen je velmi odolný a stálý a jeho kresba ozvláštňuje interiér.  Dřevo a kámen jsou nejstarší stavební materiály a i to je částečně důvod, proč by se dalo říct, že “vytváří klasickou venkovskou dvojkombinaci”.

Tip: Pokud vaše kuchyně postrádá větší okno a světlo vám zde chybí, tmavé dřevo či syté odstíny barev nemusí být pro vás to pravé. Přečtěte si, jak prosvětlit tmavou kuchyň a vyhněte se tomu, že budete mít kuchyni ještě tmavší.

Jak potraviny správně skladovat? Jen zdravě jíst nestačí!

Rustikální nábytek a uspořádání prostoru

Základem kuchyně je robustní nábytek z dřevěného masivu, výrazným kováním a zdobením. Nevadí, když je opotřebený, návrháři se nestydí zužitkovat ani starší kus nábytku s výraznou patinou. Vědí, že takové kusy nábytku mají charakter a dodávají kuchyni punc originality. Můžete tedy vzít i kredenc po babičce, malinko ji renovovat a využít k uskladnění kuchyňského náčiní. Jak uspořádat kuchyni? Z nábytku je možné vytvořit klasickou kuchyňskou linku, nebo jej vyskládat do prostoru podle vkusu. Takové uspořádání může být mnohem atraktivnější, avšak vyžaduje důmyslně promyslet kvůli praktičnosti a omezení velikostí kuchyně.

Barvy a ozdoby

Barvy můžete samozřejmě ponechat přírodní, anebo využít palety světlých barev: nejtypičtější barvou je bílá, následuje krémová, šedá, žlutá, zelená, modrá nebo smetanová. Estetičnosti venkovské kuchyně přidá také pestré ozdobné malování či ornamenty na nábytku (ačkoliv se to nesmí přehnat) a vyřezávání.

Tip: Dobrou příležitostí pro úspory je při rekonstrukce kuchyně právě malování. Pokud jste dosud nemalovali a chcete se to naučit, přečtěte si článek Jak vymalovat kuchyň. Návod vás provede celým procesem od výběru barvy, přes ošetření nerovností až po samotné vymalování.

retro kuchyně

Zdroj: Gorenje.cz

Vybavení venkovské kuchyně

Moderní spotřebiče, jako je myčka nádobí, mikrovlnná trouba nebo i pouhá lednička, mohou ve venkovské kuchyni působit jako pěst na oko. Proto musíme pečlivě vybrat jejich design. Někteří výrobci nabízí “vintage” spotřebiče ve vytříbeném retro stylu, které venkovskou kuchyní svým vzhledem doplní i ozvláštní. Jiná možnost je pořídit vestavnou myčku a chladničku a schovat je za dveře linky. Mikrovlnnou troubu nebo jiný spotřebič podobné velikosti jde umístit za dvířka horních kuchyňských polic. Do otevřených dřevěných polic se hodí keramické hrníčky, porcelánové talíře, kořenky, mlýnky, hmoždíře a další typické předměty. Do kuchyňské linky se umístí velký dřez a na stěny lze pověsit téměř jakýkoliv “artefakt venkova”: koňskou podkovu nebo kolo od vozu. V obchodech najdete nepřeberné množství dekorací ve venkovském stylu.

Retro sporák

Zdroj: Gorenje.cz

Jak vypadal venkov v jiných částech evropy?

Byli jste v Provenci a dostalo vás kouzlo kuchyní zářících grácií a elegancí? Olivová, zelená, šedá, modrá nebo levandulová barva a francouzský nábytek zanese Provenci k vám domů. Střídmost, světlé barvy a tmavší podlaha vás zavedou do Anglie, zatímco Středomoří září modrou, tyrkysovou a žlutou barvou. Čisté linie, světlé dřevěné podlahy, výrazná doplňková barva (především sytě modrá či červená) a harmonicky uspořádaný nábytek a dekorace – to je  severský rustikální styl. Inspirace pro rustikální kuchyni najdete opravdu hodně a výrobci kuchyní vám jistě zhotoví návrh kuchyně na míru.

Tip na závěr: Pokud si neumíte představit, jak přesně by vaše nová kuchyně vypadala a chcete si návrh vytvořit sami, vyzkoušejte on-line plánovače. S jejich pomocí si snadno a zdarma vytvoříte 3D modely pro jednotlivé tvary kuchyňských linek.

anglická kuchyně

Zdroj: Gorenje.cz

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak zařídit rustikální kuchyni