Menu
WomanOnly
Manželství

Jak žít s alkoholikem a kdy je vhodné odejít?

Alena Zelová

Alena Zelová

29. 1. 2020

Alkoholismus patří mezi nejčastější závislosti. Jedním z důvodů je snadná dostupnost. Alkohol má svoje dvě tváře. Muž na oslavě, který se řádně opil, je považován za velkého kinga, ale bezdomovec, který v opilosti naráží do lidí, je pro nás špína. Jaké jsou hranice? Kdy už mluvíme o alkoholismu?

Je to alkoholik?

Hranice alkoholismu nejsou stanoveny. Každý je jiný, a tak i alkohol na něj působí jinak. Každopádně alkoholik je ten, kdo pije dlouhodobě pravidelně a projevují se u něj znaky alkoholismu – silná chuť po alkoholu, zvyšování dávky, zanedbávání rodiny, práce, koníčků… Alkoholikova touha je velmi silná a udělá cokoliv, aby se mohl napít.

Ženy, které mají zkušenosti s muži alkoholiky většinou uvádějí, že zpočátku občasné manželovo popíjení přehlížely a nepřikládaly mu takovou váhu. Sem tam si manžel vyrazí s přáteli, tak proč by se nenapil.

Společnost sama si to vyžaduje, připít si sklenkou vína, dát si panáčka na zdraví nebo posedět u piva. Ale když se takové alkoholové dýchánky stávají čím dál častější a delší, rozsvítí se vám v hlavě pomyslné červené světýlko, že se něco děje.

Stát se alkoholikem, je velmi snadné. Jak už bylo řečeno, alkohol je velmi snadno dostupný. Známe jej ze společenských akcí, kdy si jej dáme pro lepší náladu. S alkoholem v krvi se cítíme lépe, proto tímto způsobem řada lidí řeší své problémy.

Z prince troska!

Na začátku to byl krásný princ, který nás uchvátil, ale postupně se z něj stává troska. Vaše místo přebírá milenka – alkohol. Muž ztrácí kontrolu nad svým jednáním a ženě začíná peklo na zemi!

Častý scénář… Muž hned po práci se odebere do hospody, kde si vypije svoji dávku, a pak se odtrmácí domů, kde jej už vyhlíží vystrašená žena. Řev, rány, hádky, výčitky… Pak muž většinou usne a ráno už si nic nepamatuje. Nabízí se otázka, proč si to žena nechá líbit?

Emoce, city, vzpomínky na lepší časy jsou silnější, než co vám radí mozek. Mozek radí, sbal se, nemá to cenu! Na vaše prosby neslyší. Je vůbec možné alkoholikovi pomoci? Do té doby, dokud si to alkoholik sám neuvědomí, tak mu nelze pomoci!

Musíte se vzchopit, sebrat všechny síly a dát nůž na krk – rodina nebo alkohol! Svoje ultimátum však musíte dodržet, jinak budete dál v začarovaném kruhu! Buď si muž uvědomí ztrátu rodiny, nebo vyhraje láska k alkoholu.

Odejít?

Odejít je těžké, obzvláště máte-li děti. Některé ženy se bojí odejít ze strachu, že je manžel bude pronásledovat. Také mají obavy, kam půjdou. Vždy je řešení, kam jít!

Ruku na srdce, kdo je hlavou rodiny, kdo se stará o děti, řeší jejich problémy, těší se z jejich radostí, nakupuje, vaří, uklízí… stará se o celý chod domácnosti včetně financí?

Myslete na děti!

Děti to vidí! I když jsou malé, vnímají, co se děje v jejich okolí. Také se říká, že do 8 let dítě získává rodinné návyky a hodnoty. I malé dítě vycítí napětí, že je něco v nepořádku. Vidí, že tatínek není doma a vrací se pozdě večer domů opilý, bije maminku, křičí, motá se a rozbíjí věci kolem sebe.

Nechcete rozbíjet rodinu, odtrhnout děti od otce, ale v některých případech není vyhnutí, pokud ovšem nechcete svým dětem dát špatný základ do života.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak žít s alkoholikem a kdy je vhodné odejít?