Menu
WomanOnly
Hubnutí

Jak zrychlit a nastartovat metabolismus? První krok jak zhubnout

Redakce

Redakce

11. 6. 2015

Marně se pokoušíte zhubnout? Nebo byste jen rádi zlepšili svůj životní styl tak, abyste se cítili lépe? Základem zdravého těla a svěží mysli je správné fungování metabolismu. Pokud je pomalý, cítíme se často unavení a ani hubnutí se nám nedaří. Je tedy třeba jej urychlit tak, abychom nabrali energii a snadno zhubli nějaké to kilo navíc.

Metabolismus, česky látková přeměna, je souborem reakcí, při nichž dochází k přeměně látek a energií v buňkách a v živých organismech. Zahrnuje celou řadu složitých dějů, jelikož přijímáme různé živiny, a jeho součástí je tzv. bazální metabolismus. Bazální nebo-li základní metabolismus zahrnuje ty procesy, které tělo využívá výhradně pro přežití, tedy pro dýchání, fungování krevního oběhu, činnost srdce a mozku.

Existuje řada přístrojů měřících tuk v těle, který způsobuje civilizační nemoci a velkou měrou se podílí na zpomalení vnitřních procesů v organismu. Moderní testy nám dokáží vypočítat, jak naše tělo spaluje a zbavuje se odpadních látek. Ve spolupráci s výživovými poradci jsme potom schopni sestavit si jídelníček přímo na míru a zařadit do svého života takové pohybové aktivity, které nám metabolismus zrychlí a nastartují hubnutí.

Nicméně není třeba platit horentní sumy za drahé lékařské rozbory, abychom zrychlili naše pochody. Pravidlem číslo jedna je pravidelná strava.

Jezte pětkrát denně v pravidelných dávkách

Aby se náš líný metabolismus rozpohyboval, potřebuje dostávat pravidelné porce jídla. Ne nadarmo se všude dočítáme, že je třeba jíst 5x denně malé porce, přičemž poměr mezi hlavními jídly a přesnídávkami by měl být vyvážený. Pravidelná strava naše tělo naučí určitému režimu – tělo si zvykne, že dostane s odstupem několika hodin něco k jídlu a nebude tedy mít potřebu živiny ukládat ve formě tuků na „horší“ časy.

Dodejte ovoce a zeleninu

Ovoce a zelenina je nenahraditelná složka zdravé stravy. Kromě vitamínů obsahuje vlákninu, která zasytí a je zdrojem enzymů, které celé trávení urychlují. Mezi šťavnaté kousky ovoce nejbohatší na enzymy patří ananas, papája, grapefruit, vodní meloun, jahody a kiwi.

Startujte se zeleným čajem

Už bylo hodně napsáno o léčivých vlastnostech zeleného čaje. Kromě antioxidantů obsahuje látku katechin, která zrychluje metabolismus tím, že vylučuje toxiny a volné radikály. Čajový katechin normalizuje činnost střevní mikroflóry.

Snídejte každý den a výsledek bude zaručen

Chceme-li být spokojení a štíhlí, zařaďme do svých ranních aktivit pravidelné snídaně. Vydatná snídaně nastartuje nejen den, ale i metabolismus a tím podpoří hubnutí. Snídaně by měla tvořit 20-25 % celkového denního příjmu, proto je třeba dát si záležet na jejím složení. Obecně se doporučuje energeticky bohatá s obsahem sacharidů. Vhodnými základními potravinami pro start dne jsou ovesné vločky s kouskem ovoce, cereálie a tmavé pečivo.

Doplňujte bílkoviny

Nejen vlákninou je metabolismus živ. Je třeba zařadit do jídelníčku i bílkoviny, které jsou sice náročnější na trávení, ale zpracováním živin se spotřebuje spousta energie. Proto náš organismus bude běžet na plné obrátky a tím se všechny děje zrychlí. A ještě jedno plus můžeme bílkovinám přičíst – budeme déle sytí a na rozdíl od tuků nepřibereme.

Pravidelně sportujte

Je to prosté. Cvičením se mění tuk ve svaly a jelikož svaly spotřebují větší množství energie, tak zrychlíme metabolismus a zároveň budeme lépe spalovat. A je přitom jedno, jaký druh pohybu zvolíme.

Co dodat závěrem? Podpořením metabolismu bude naše tělo výkonnější a bude skvěle připraveno na proceduru s názvem hubnutí. A pokud není naším prvotním cílem právě spalování,

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak zrychlit a nastartovat metabolismus? První krok jak zhubnout