Menu
WomanOnly
Hubnutí

Jaká jsou základní pravidla keto diety?

Při pohledu do zrcadla se trápíte? Vyzkoušeli jste už tolik diet, ale žádná vám nepomohla zbavit se trvale těch pár kilogramů, která máte navíc? Jste zklamaní, že si nedokážete vysněnou váhu udržet, i když se tolik snažíte? Zkuste keto dietu. Když dodržíte její pravidla, budete mile překvapeni. Jdete do toho?

Keto dieta patří mezi nízkosacharidové diety

Keto dieta získává na popularitě a my o ní slyšíme z rádia, televize, čteme o ní v novinách i na webu. Není tak divu, že když přijde na hubnutí, napadne nás právě ketogenní dieta, která není žádnou novinkou. Už nějakou dobu se používala ve zdravotnictví, dneska jde spíš o to hubnutí.

Patří mezi nízkosacharidové diety, takže je založená na sníženém příjmu sacharidů, které ve stravě nahradí kvalitní bílkoviny a zdravé tuky.

Jak keto dieta funguje?

Ve stravě snížíme příjem sacharidů, které naše tělo využívá jako zdroj energie. Když jich už nemá dostatek, musí se poohlédnout jinde. Tělo se dostane do stavu tzv. ketózy, během které se v játrech začnou tvořit ketony. Ty pak tělo i mozek zásobují energetickými substráty místo glukózy. Jelikož se ketony tvoří z mastných kyselin, tedy tuků, dojde k rychlému spalování tuků a tím i k hubnutí.

Právě tuky totiž naše tělo začne využívat jako primární zdroj energie, celkový výdej ale bude zhruba stejný.

Víte, že do ketózy se dostanete zhruba 2 dny poté, co snížíte příjem sacharidů pod 50 gramů za den, v ideálním případě dokonce na 20 gramů denně? V jídelníčku je nahradí proteiny, které zasytí a ochrání svalovou hmotu, a zdravé tuky.

Ketodieta

Na co si dát při keto dietě pozor?

Keto dieta je rozdělena do tří fází, každá má svá pravidla. Mezi ta společná, která platí pro všechny tři fáze patří:

  • Dodržování pitného režimu. Každý den byste měli vypít 2-3 litry tekutin, ideálně čisté pramenité vody nebo neslazených bylinkových čajů, abyste z těla odplavili toxiny, které se během hubnutí uvolňují.
  • Konzumace kvalitních bílkovin, které zaženou chuť na sladké.
  • Vyhýbat se slazeným nápojům i pokrmům.
  • Jíst pravidelně 5x denně, raději menší porce a častěji.
  • Dopřát si můžete během všech fází až 500 g povolené zeleniny a 30 g semínek a ořechů.
  • Na jídlo si najděte čas, nespěchejte.

A co dál? Během první fáze, ve které zhubnete nejvíc a nejrychleji, byste si každý den měli dát 5 proteinových jídel denně, až 500 g povolené nízkosacharidové zeleniny (listová zelenina, okurka, špenát, cuketa, brokolice, zelí apod.), pochutnat si můžete i na avokádu a 30 gramech semínek a ořechů.

Ve druhé fázi hubnutí pokračuje, z pěti denních jídel jsou 3 proteinová a dvě si připravíte v rámci zásad nízkosacharidové stravy. Těšit se můžete i na vejce, maso, sýry, mléčné výrobky a ryby.

Třetí fáze je stabilizační a jejím cílem je minimalizovat riziko jojo efektu. Budete jíst pravidelně, i ta 3 proteinová jídla postupně nahradíme těmi, které si sami připravíte. Začnete zařazovat zdravé přílohy i ovoce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jaká jsou základní pravidla keto diety?