Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jaká léčiva si s sebou vzít na cesty? Přinášíme seznam

Podobně jako byste měli mít zřízenou domácí lékárničku u sebe doma a ve voze byste měli mít autolékárničku, je vhodné sbalit si cestovní lékárničku i na dovolenou. Co by měla obsahovat?

Dlouhodobě užívané léky

Naprostou nezbytností jsou v cestovní lékárničce vaše pravidelně užívané léky. Může jít o prášky na tlak, cholesterol, ale samozřejmě i mnoho dalších. Spočtěte si, kolik dní na dovolené celkem strávíte, a léků si vezměte ideálně tolik, abyste měli dostatečnou zásobu na několik dalších dní, kdyby se náhodou při dovolené něco zkomplikovalo a vrátili jste se domů později.

Volně prodávané léky na časté potíže

Další součástí cestovní lékárničky jsou základní analgetika, tedy léky na bolest nebo tlumení horečky. Přidejte i přípravky na chřipku a nachlazení, průjem či zácpu, pálení žáhy nebo cestovní nevolnost. Zkrátka vše, co se vám na cestách může často hodit. Právě bolest hlavy, trávicí potíže nebo respirační onemocnění patří na cestách k tomu, co vás potká nejčastěji.

Trpíte-li na alergie, součástí lékárničky by samozřejmě měly být i léky na potlačení alergické reakce.

Ošetření drobných zranění

Na cestách jste v cizím prostředí, a tak se mnohem častěji může stát, že o něco zavadíte, nedáte si pozor. Drobná oděrka je na světě. I malé škrábnutí přitom může být rizikové. Proto je dobré mít po ruce dezinfekci a každou ranku na cestách vyčistit ještě pečlivěji než doma. Dalším základním pomocníkem na cestách je náplast. Na větší odřeniny a poranění pak jistě využijete i obvazy, gázu nebo vatu. Na vyvrknutý kotník nebo bolavé koleno zase pro rychlou fixaci poslouží obinadlo.

Hodí se i základní nástroje

V lékárničce by měly být i nůžky a pinzeta. Jde o základní nástroje, které často využijete. Pinzetu využijete například pro šetrné vytažení třísek, parazitů (nemáte-li přímo kleštičky k tomu určené) nebo větších nečistot z ran, nůžky zase pomohou s nastříháním náplastí a obvazů na potřebnou velikost. Hodit se mohou i spínací špendlíky. Pro rychlé ověření zdravotního stavu zejména u dětí se pak může šiknout teploměr.

Co ještě přijde vhod?

Máte-li v zavazadle stále místo, přidat můžete i další vybavení. V zemích, kde můžete očekávat problémy s pitnou vodou, jistě využijete prostředky umožňující rychlou dezinfekci vody. Po konzultaci s lékařem si můžete na náročné cesty přibalit i antibiotika či jiné specifické léky proti nemocem v dané oblasti. Preventivní či včasná léčba vám často v krajích, kde je špatně dostupná zdravotní péče, může zachránit život. K tomu se sluší dodat, že v případě cest do některých zemí byste si měli zjistit, zda byste se neměli proti některým specifickým nemocem nechat očkovat. V mnoha případech tímto krokem rovněž předejdete během svých cest nepříjemným komplikacím.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jaká léčiva si s sebou vzít na cesty? Přinášíme seznam