Menu
WomanOnly
Návody na domácí dekorace

Jarní květiny. Čím si udělat první radost v přírodě, na balkóně či zahradě?

Sněženky, bledule, primulky, hyacinty, ocúny a mnohé další. Každý rok se těšíme na první jarní květiny, které se derou z půdy ještě mezi zbytky sněhu. Sotva vysvitne slunce, objeví se první sněženky a začnou zpívat ptáci, hned je svět veselejší. Které jarní květiny pučí na jaře jako první a kterými si můžeme udělat doma radost i v truhlíku?

Sněženky a bledule vítají jaro!

Jako úplně první se na jaře objevuje sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), které se také říká sněženka bílá nebo sněženka předjarní. Tato elegantní jarní květina může zkrášlit vaši zahrádku. Vyskytuje se ale i volně v přírodě. Je mírně jedovatá a hlavně také chráněná. Mimo vaši zahrádku ji proti nikde netrhejte. Krásné sněženky začínají kvést již ke konci února a asociují se s příchodem jara.

Podobnou, avšak baculatější bílou jarní květinou bývá bledule jarní (Leucojum vernum). I když si mnozí lidé často sněženky a bledule pletou, jde spíše o záměnu jejich názvu, bledule opravdu vypadají jinak. Bledule se stejně jako sněženka vyskytuje na vlhkých loukách a zahrádkách již brzy od února, kdy začíná kvést.

Sněženky a bledule si spíše můžete ze zahrádky natrhat jako kytičku a dát doma pro radost do vázy. Přesazovat je do truhlíku obvykle nemá smysl, brzy odkvétají, většinou do konce dubna.

Narcisy a tulipány pro velikonoční výzdobu

Brzy na jaře kvetou také žluté narcisy a barevné tulipány. Narcis žlutý (Narcissus pseudonarcissus) či narcis bílý (Narcissus poeticus) najdeme na zahrádkách, ale také zplaňují do volné přírody. Kvetou v březnu a dubnu. Totéž se týká i tulipánů, rané odrůdy kvetou brzy na jaře a také rády zplaňují. Tulipánů existuje spousta druhů, nejčastější je tulipán zahradní (Tulipa gesneriana). Rané tulipány se objevují již v březnu, další druhy v průběhu dubna a května.

Narcisy i tulipány si můžete zakoupit již brzy na jaře v zahradnictví, zejména v květináčích a truhlících. Pokud máte zahrádku, první mladé rostlinky vás potěší již v březnu. Narcisy také patří k Velikonocům a zdobí se jimi dům, jejich veselá žlutá barva připomíná slunce a přináší teplo a dobrou náladu.

Vznešený hyacint provoní domov

Nádherně zbarvené hyacinty nás mohou také velmi potěšit a nejedno srdce zaplesá radostí. Hyacint v květináči rovněž patří k jaru. Jeho nejoblíbenější barvou je modrá, ale najdete i bílé, růžové, krvavé rudé a fialové hyacinty. Hyacint není původně naší okrasnou rostlinou, pochází z Asie. U nás se pěstuje hyacint východní (Hyacinthus orientalis). Hyacinty také krásně voní!

Cibulky hyacintu si můžete zasadit na podzim na zahrádku a na jaře se dočkáte krásných barevných květů. Můžete je také pěstovat v truhlíku či květináči, ale přes zimu je vhodné držet květináče v chladné místnosti, ve které se netopí. Půda by rovněž neměla úplně vyschnout. Cibulky hyacintů můžete také přes zimu skladovat v lednici, vykvetou vám pak na jaře.

Modřenec jako kontrast ke žlutým narcisům

Modřenec kvete už od března, na zahradě krásně kontrastuje se žlutými narcisy a barevnými primulkami a tulipány. O tuto jarní nádheru se přece nemůžete nechat připravit! Sadit se může i do květináčů a jarních truhlíků. Modřence mohou mít také různé odstíny a existuje jich spousta druhů. Jsou podobné jako hyacinty a kvetou přibližně od března až dubna. Nejznámější jsou modřenec hroznatý (Muscari neglectum), který je u nás chráněný a silně ohrožený, a modřenec širolistý (Muscari botryoides). Oba tyto druhy se vyskytují přirozeně na Moravě, případně jinde, kde zplaněly ze zahrádek. Silně ohrožený je také modřenec tenkokvětý.

Na zahrádkách se ale nejčastěji pěstuje u nás nepůvodní druh, a sice modřenec arménský (Muscari armeniacum).

Primulky hrají všemi barvami

Barevné primulky potěší každého. Rozkvétají brzy na jaře a dají se sehnat v květináčích a truhlících v zahradnictví. Prvosenky neboli primulky kvetou už od ledna, některé vám vykvetou i v prosinci. Hrají všemu barvami až oči přecházejí. Můžete si z nich udělat krásnou jarní výzdobu nebo velikonoční dekoraci. Primulky jsou trvalky a vykvetou vám i dvakrát do roka. Pokud si z nich chcete udělat krásnou jarní dekoraci, nechte je v chladnější místnosti, kde se tolik netopí, například na verandě.

Sasanky a fialky vytvářejí lesní koberce

Sasanky i fialky rostou na jaře v přírodě. Sasanka hajní (Anemone nemorosa) vytváří krásné lesní koberce a při jarních toulkách, procházkách či venčení domácích mazlíčků může potěšit vaše oko. Sasanky však nesbírejte, jsou jedovaté.

V lese zrovna tak jako sasanky začínají brzy na jaře kvést fialky neboli violky. Ty také patří mezi první posly jara. Violka vonná (Viola odorata) může mít fialové, lila zbarvení, ale také se vyskytuje jako bílá, či v kombinaci bílé, fialové a světle modré barvy. Violka vonná je léčivá a sbírá se brzy na jaře pro své všestranné léčivé účinky. Vyrábí se z ní například také fialkový pověstný sirup. Někdy se zaměňuje s violkou lesní.

Vzácné krokusy rostou na horách

Už od přelomu února a března se na mezích i zahrádkách objevují krokusy. Krokus neboli šafrán je oblíbená jarní květina našich zahrad. Šafrán setý (Crocus sativus) je zase pro změnu vzácným a oblíbeným žlutým kořením, které má i své léčebné účinky. Tento šafrán pochází z východu, u nás se dříve dokonce též pěstoval.

Na jaře však na našich zahrádkách můžeme najít především šafrán jarní (crocus vernus) neboli šafrán bílý, bělokvětý (Crocus albiflorus), dále šafrán žlutý, šafrán zlatý nebo šafrán neapolský, které se pěstují k okrasným účelům.

Volně v přírodě se u nás vyskytuje hlavně šafrán bílý či bělokvětý (Crocus albiflorus), kterému se říká také jarní, nebo také šafrán heuffelův, syn. karpatský (Crocus heuffelianus), který najdeme spíše ve vyšších polohách. Na Balkáně pak zase můžete na horách spatřit nádherný šafrán Tommasiniho (Crocus tommasinianus). Všechny tyto ocúny najdete volně v přírodě spíše jen na horách a v podhorských výše položených oblastech, navíc jsou vzácné a chráněné.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jarní květiny. Čím si udělat první radost v přírodě, na balkóně či zahradě?