Menu
WomanOnly
Rodina

Kdy s dítětem poprvé k zubaři? Péči o zoubky rozhodně nepodceňujte!

Alena Zelová

Alena Zelová

3. 5. 2014

Chodíte na pravidelné prohlídky k zubaři? Správně byste měli navštívit zubaře každý půlrok. A pamatujete si třeba, kdy jste byli u zubaře poprvé? Vaše děti by měly.

 

Pravděpodobně si matně vzpomenete na speciální tabletky pro lepší chrup, které nám dávaly paní učitelky ve školce. Lépe už si budete pamatovat první návštěvy u zubaře společně s dalšími spolužáky ze školky nebo ze školy. Napjatě jste čekali s ostatními v čekárně, jestli zubař bude vrtat nebo jen prohlédne bezchybný chrup.

Dnešní děti tyto školní návštěvy zubaře neznají. V 90. letech povinné prohlídky u dentisty byly zrušeny. Teď je na rodičích, aby sami chodili s dítětem k zubaři. Obojí má své pro a proti.

Pro – rodiče si mohou vybrat zubaře, kterého budou navštěvovat

Proti – někteří rodiče zanedbávají návštěvy u zubaře, sami kolikrát nechodí, a tak okrádají vlastní dítě o zdravé zuby.

Kdy je ten správný čas vyrazit k zubaři?

Jak již bylo řečeno, rodič sám rozhoduje, kdy jeho dítě poprvé navštíví zubaře. Už to nefunguje tak, jak v době vašeho dětství. Kdy tedy poprvé vyrazit k zubaři?

Názory se liší, avšak většina odborníků uvádí, že bychom měli začít pečovat už o první zoubky. Často se objevují chybné názory: „Stejně mu/jí mléčné vypadnou a bude mít druhé.“ To je sice pravda, ale už v době mléčných zubů se tvoří předpoklady pro další vývoj chrupu a neměli bychom jej podceňovat! Také se může stát, že zuby budou růst křivě a díky včasné návštěvě zubaře docílíme nápravy.

Dětem začínají růst zuby zhruba mezi 6 měsícem až prvním rokem. Převažuje názor vyhledat zubaře a objednat se k první návštěvě kolem prvního roku dítěte.

dite-zuby-kaz-zkazene

Jak návštěva probíhá?

Podívejte se na zubní ordinace, které se specializují na dětskou stomatologii, a domluvte si první návštěvu. Děti jsou většinou vyplašené a bojí se, proto první návštěva bývá spíše jen taková „oťukávácí“. Dítě se seznamuje s novým prostředím. Zbavuje se strachu. Zubaři zpravidla dětem ukážou, jak to u nich v ordinaci funguje, jak by se měly starat o svoje zoubky, jak často chodit na prohlídku, a na závěr dostanou odměnu, nejčastěji v podobě obrázku.

Spolupracujte se svými dětmi na jejich zdravém chrupu!

Svým dětem buďte příkladem! Nejlepší způsob, jak je naučit starat se o své zuby. Vidí-li to u svých rodičů, považují to za samozřejmé a snadněji si zvykají.

Do předškolního věku dítěte rodiče svým dětem s čištěním zubů pomáhají. Začít byste měli už od prvních zoubků, k jejichž čištění se používají speciální kartáčky. Tyto kartáčky děti často vnímají jako hračky, takže čištění zubů je pro ně radost.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kdy s dítětem poprvé k zubaři? Péči o zoubky rozhodně nepodceňujte!