Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Co vás čeká na kolonoskopii a jak se na ni připravit?

Petr Gorás

Petr Gorás

3. 12. 2021

Kolonoskopie (vzácněji koloskopie) je vyšetření tlustého střeva pomocí dlouhé hadičky zvané endoskop. Provádí se především při podezření na rakovinu či zánět. Po dosažení 55 let se provádí i jako preventivní screening, na který však přijde jen zlomek pozvaných lidí – příčinou je strach, stud a případně i třídenní omezení jídelníčku. Protože největší obavy v nás vždy způsobuje to, co je neznámé a cizí, zaměříme se v tomto článku na kolonoskopii a její průběh podrobněji.

Proč je kolonoskopie důležitá při prevenci rakoviny?

Rakovina tlustého střeva běžně postihuje lidi nad 50 let, ale čím dál častěji se začíná objevovat už u třicátníků. Její rozvoj kromě genetických predispozic souvisí především s nezdravým stravováním – tučné potraviny, uzeniny a alkohol. Ne náhodou Česko dlouho zaujímalo v rakovině tlustého střeva světové prvenství – ročně je diagnostikováno přibližné 8000 Čechů a 3500 této rakovině podlehne. Dobrou zprávou je, že při včasném odhalení je tato rakovina velmi dobře léčitelná.

Ulcerózní kolitida. Komu nejčastěji hrozí a jaká strava prospívá střevům?

Kdy a jak často na kolonoskopii?

Lidé nad 55 let mají nárok jít jednou za 10 let na preventivní screeningovou kolonoskopii, kterou hradí pojišťovna. Jinak se ke kolonoskopii přistupuje v případech, kdy existuje podezření na karcinom či zánět, případně i jiná onemocnění střev. Zpravidla se tak činí po příznacích jako je nález krve ve stolici, bolest břicha, porucha vyměšování či nestandardní výskyt průjmů. V těchto případech se další návštěvy ordinace odvíjí individuálně podle nalezených abnormalit a jejich rizikovosti, není však třeba se obávat příliš častých návštěv.

Příprava před kolonoskopií

Před kolonoskopií je třeba dodržovat minimálně tři dny tzv. bezezbytkovou stravu. Důvod je prostý – při kolonoskopii musí být střeva co nejčistší, neboť lékař pomocí endoskopu hledá klidně i milimetrové výrůstky. Navíc je při vyšetření občas nutné odsát zbytek obsahu střev a drobné části potravy by mohly úzký odsávací kanál ucpat.

Seznam zapovězených potravin je sice docela dlouhý, ale není to nic, co by vyžadovalo až tak zásadní omezení. Ve zkratce řečeno jsou to „jen“ všechny potraviny, které obsahují neoloupatelné slupky a malá semínka – některé druhy ovoce a zeleniny, celozrnné potraviny, jakékoli ořechy, luštěniny a tak podobně. Z nápojů se musí vyřadit mléko, džusy, káva a alkohol. Lékař vše potřebné vysvětlí podrobněji.

Jeden den před vyšetřením je potřeba mít maximálně už jen lehčí kašovitou snídani a k obědu samostatný vývar/bujón bez jakýchkoli jiných přísad. Zároveň se v tento den pijí speciální projímadla na předpis, po kterých je potřeba pít hodně, ale skutečně hodně vody.

Divertikulóza může mít vážné následky. Proč vzniká a jak jí předejít?

Anestezie při kolonoskopii

Vzhledem k tomu, jak kolonoskopie probíhá, si lidé přirozeně přejí ji celou zaspat. Z praktických důvodů se však za běžných okolností k úplné anestezii neboli narkóze nepřistupuje. Lékař může například potřebovat vaši občasnou součinnost (pootočit se, přikrčit nohy). Běžně se tak před kolonoskopií podává žilně lokální anestetikum a sedativum. Tato kombinace sníží bolestivost vyšetření, tlumí stres a strach, a ještě k tomu ovlivní krátkodobou paměť, takže si člověk po opuštění ambulance pamatuje jen zlomek vyšetření. Kvůli mírné otupělosti ze sedativ bývá vyžadován doprovod a zakazuje se řídit auto. Na žádost pacienta je v některých případech možné provádět kolonoskopii i bez sedativ.

Za narkózu se platí

Celková anestezie neboli narkóza je při kolonoskopii také možná, ačkoli se k ní nepřistupuje tak často. Pokud je potřebná z indikačních důvodů, proplácí ji zdravotní pojišťovna – to se může týkat třeba malých dětí či duševně nemocných lidí. V opačném případě si ji musí pacient hradit sám. Používá se rajský plyn (entonox) a různé ordinace jej mohou účtovat odlišně. Některé například požadují 300 Kč za každou započatou čtvrthodinu, jiné mohou chtít třeba jednorázový poplatek 600 Kč. Jeho výhodou však je, že se rychle odbourává z těla, tudíž je možné se po kolonoskopii brzy probrat, obléct a odjet autem.

Průběh kolonoskopie

Největším strašákem bývá pochopitelně stud a nejistota, ale ten tu určitě není namístě – lékaři i sestry jsou profesionálové a hadičku strkali už do tisíců lidí. Před vyšetřením se převléknete do běžné nemocniční košile (tzv. anděl), případně existují i speciální jednorázové šortky s dírou. Dostanete injekci sedativ, položíte se na bok a lékař vám do konečníku zasune endoskop – jedná se o dlouhou trubici s kamerou, světlem a drobnými nástroji. Zároveň se do tlustého střeva čerpá vzduch, aby měl vyšetřující lékař dokonalý přehled po celé střevní stěně.

Pocit bolesti či nepříjemnosti při vyšetření bývá spojen právě s tímto nafouknutím střev, případně i při překonávání záhybů střev, kterému napomáhá sestra tlakem ruky. Po zavedení endoskopu se už bolest nevyskytuje.

Odstranění polypu

Polypy jsou nezhoubné výrůstky, u kterých však existuje riziko rozvoje rakoviny. Pokud na ně vyšetřující lékař narazí, rovnou je může odstranit pomocí speciální řezací smyčky na konci endoskopu. Kromě toho se také odebírají malé vzorky tkáně, které později půjdou na rozbor. Ani jedna z těchto procedur není bolestivá.

Crohnova choroba: život s ní nekončí

Jak dlouho trvá kolonoskopie?

Kolonoskopie běžně trvá 15–40 minut, v některých případech i déle. Délku vyšetření mohou ovlivnit různé faktory, jako je délka střeva, odstraňování polypů, ale i poctivost vaší přípravy při čištění střeva. Díky sedativům se to však bude zdát mnohem kratší než ve skutečnosti, je však třeba se z nich v ordinaci ještě dospat nějakou tu půlhodinku, maximálně dvě. Výjimkou je již zmiňovaný rajský plyn, který rychle umožní návrat do běžného života. Po vyšetření se může objevit lehký tlak v břiše a plynatost, čehož se brzy zbavíte přirozenou cestou. Výsledky vyšetření vám lékař sdělí hned, na rozbor tkáně je třeba si týden počkat.

Kolonoskopie při menstruaci

Dostali jste před naplánovaným vyšetřením svou periodu? Většinou to není problém a během vyšetření lze mít kalíšek či tampon (vložka už by byla překážkou). Každá ordinace k tomu může mít trochu odlišný přístup, obzvláště ohledně velmi silné menstruace. V každém případě je vhodné zavolat a případně se přeobjednat.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co vás čeká na kolonoskopii a jak se na ni připravit?