Křeček má rád zábavu i svůj klid. Je tím pravým mazlíčkem pro vás?
Michaela Šilháčková
29. 4. 2022
Křeček patří mezi velmi nenáročné domácí mazlíčky. Stačí, když mu dopřejete čistou klec se zábavními prvky, kvalitní krmení a čerstvou vodu, budete respektovat jeho touhu po klidu a umožníte mu dostatek pohybu. Jaké druhy křečka je možné chovat a pro koho je tento malý hlodavec vhodný?
Křeček polní vs. domestikovaný křeček
Druhy křečka, které se chovají jako domácí mazlíčci, se do značné míry liší od křečka polního, jenž žije ve volné přírodě. Křeček polní je ohrožený druh (u nás chráněný), rozšířený v Evropě a Asii. V porovnání s křečky chovanými doma je větší a zavalitější, má kratší nohy a také odlišné zbarvení – jeho srst často hraje různými barvami od světle béžové až po černou.
Mezi druhy chované v zajetí patří například křečík džungarský, křeček zlatý (známý též jako křeček syrský) nebo křečík Roborovského. Nároky na péči se u jednotlivých druhů neliší.
Morče je ideální mazlíček nejen pro děti. Jak na to, aby bylo spokojené?
Křeček jako domácí mazlíček
Křečci patří mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky. Lidé si je často kupují například tehdy, když nemají dostatek času na psa či kočku, nebo křečka pořizují dětem jako první domácí zvíře. Každý by však měl mít na paměti, že ačkoliv je křeček drobný hlodavec, který toho z materiálního hlediska vyžaduje jen málo, pořád jde o živého tvora s jistými potřebami.
Především je nutné počítat s tím, že křeček zrovna neprahne po lidské pozornosti ani společnosti jiných tvorů. Je to samotář, který má rád svůj klid a prostor. Nejlépe mu bude v domácnosti bez přílišného hluku a s lidmi, kteří budou tolerovat jeho noční aktivity a přes den jej nechají odpočívat.
Křečík džungarský
O křečíku džungarském jste už pravděpodobně slyšeli. Řadí se mezi nejčastěji chované druhy křečků a řada lidí si jej pořizuje jako úplně první domácí zvíře.
Dožívá se 1,5 roku až 2 let a měří mezi 8 a 10 cm. Je tedy asi o polovinu menší než křeček zlatý a potřebuje klec s malou vzdáleností mřížek, aby neprolezl ven.
Pokud jde o zbarvení křečíků džungarských, nejčastěji se setkáváme s jedinci tmavošedé barvy s tmavším proužkem na zádech. Mezi další rozšířené barevné varianty patří černá+šedá, safírová a perlová.
Křeček zlatý (křeček syrský)
Dalším oblíbeným domácím mazlíčkem je křeček zlatý, kterého lze znát také pod názvem křeček syrský. I v tomto případě jde o zvířátko vhodné pro začátečníky, které je v domácnostech značně rozšířené. Díky tomu je dnes možné sehnat krmivo speciálně pro křečky syrské (zlaté).
Křeček zlatý měří asi 12 až 22 cm a dožívá se 2 až 4 let, což je o něco delší doba než u výše zmíněného křečíka džungarského. Srst může mít béžovou až mahagonovou barvu.
Zakrslý králík je učenlivý a čistotný společník. Jak se o něj starat?
Křečík Roborovského
Křečík Roborovského je se svými 5 až 7,5 cm úplně nejmenším druhem křečka. To je třeba zohlednit při výběru klece – vzdálenost mřížek musí být taková, aby jimi křeček nemohl prolézt. Křečík Roborovského je dobře známý druh, nicméně platí, že sehnat křečíka džungarského nebo křečka zlatého bývá o poznání snazší.
Délka života křečíka Roborovského je zhruba 3 až 4 roky, v dobrých podmínkách může žít i o něco déle. Výhodou je, že v porovnání s jinými druhy je méně náchylný k nemocem. Základní barvou jeho srsti je šedá se světle béžovou, bříško bývá bílé.
Klec pro křečka
Klec by měla měřit minimálně 80 × 50 × 50 cm. Křečci se dokážou protáhnout i úzkým prostorem, čemuž je potřeba přizpůsobit i výběr klece. Vhodná je drátěná klec s plastovým dnem, terárium nebo akvárium, které je shora zajištěné tak, aby křeček neutíkal a zároveň měl dostatek vzduchu. Každý křeček potřebuje své vlastní obydlí, jinak hrozí vážná zranění v důsledku bojů o teritorium.
Vhodných podestýlek existuje více, záleží tedy hlavně na tom, co vám bude nejvíce vyhovovat. Vyzkoušet můžete například kukuřičné stelivo, hobliny nebo dřevěné pelety. Co je naopak nevhodné, jsou podestýlky určené pro kočky. Podestýlku je třeba měnit jednou až dvakrát týdně. Nasypte jí křečkovi dostatek, aby v ní mohl hrabat a schovávat se v ní.
Křečci jsou hravá zvířata, která bezesporu ocení různé hračky. Pořiďte do klece vybavení určené ke kousání, šplhání a schovávání se. Nemusí se jednat o nic luxusního, křeček se zabaví i s ruličkami od toaletního papíru nebo krabicí s vystřiženými otvory. Křeček je hlodavec, kterému neustále dorůstají zuby, proto je důležité dát do klece předměty vhodné k hlodání (chemicky neošetřené větve z ovocných stromů, dřevěné hračky apod.). Spoustu zábavy si křeček užije také v běhacím kolečku.
Potkan jako domácí mazlíček. Jak o toto hravé a přátelské zvíře pečovat?
Krmení pro křečka
Křečky je vhodné krmit kvalitními suchými krmivy, která sestávají z různých druhů obilí a dalších surovin a obsahují zhruba 16 % bílkovin. Jako pamlsek poslouží například kousek jablka, mrkve, okurky či salátu nebo rozinka. Samozřejmostí je zajištění neustálého přístupu k čerstvé vodě.
Náhlé změny ve stravě mohou u křečků způsobit vážné zažívací potíže, proto je potřeba každou novou potravinu zavádět postupně.
Zdravotní obtíže u křečků
Křečci nedávají najevo bolest, proto je mnohdy obtížné odhalit případný zdravotní problém. Zdravý a spokojený křeček je zvídavý, ostražitý, má jasné a čisté oči a lesklý kožíšek. Pokud se objeví výtok z očí nebo nosu, je nutné kontaktovat veterináře a poradit se s ním o dalším postupu. To stejné platí v případě, že je křeček letargický, nejí nebo zaznamenáte jakékoliv změny v jeho chování.
Mezi zdravotní problémy vyskytující se u křečků patří:
- průjem
- abscesy
- respirační onemocnění
- nádory
- obezita
- oční infekce
Křečci se v některých případech mohou nakazit také od lidí. K onemocněním přenášených z lidí na křečky se řadí především chřipka a covid-19. Pokud jste nemocní, je lepší se kontaktu s křečkem vyhnout.
Zdroje: dwarfhamsterguide.com, thesprucepets.com, pethelpful.com, petmd.com, wikipedia.org