Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Kryoterapie: šok pro tělo, který pomáhá

Alena Zelová

Alena Zelová

21. 4. 2014

Určitě jste již slyšely o speciální terapii mrazem. Dalo by se říci opak sauny, ve které na vás působí vysoká teplota, v kryokomorách na vás svírá extrémní chlad.

Co je to kryoterapie?

Kryoterapie je procedura, u které je tělo vystavováno extrémnímu mrazu. Kryoterapii můžete podstoupit lokální nebo celkovou. Celková probíhá v kryokomoře, která se skládá z předkomory (-40°C až -60°C) a hlavní komory (-100°C až -140°C), kde strávíte následující 1-4 minuty. Cílem terapie je vyvolat šok pro organismus.

Kryoterapie není žádná novinka. Už staří Egypťané léčili pomocí chladu. Tuto terapii znal i Hippokratés. Ledové zábaly a chlazení ran využívali i za dob napoleonských válek.

Dnešní kryoterapie vzniká v 70. letech 20. století v Japonsku díky prof. Toshirovi Yamauchimu. V Evropě zpopularizoval léčbu mrazem revmatolog prof. Reinhard Fricke z Německa.

Proč na kryoterapii?

Léčbu mrazem si pochvalují obzvláště sportovci. Mráz pomáhá od bolestí zad, kloubů, kožních onemocnění. Zmražování je vhodné pro osoby, které mají dýchací potíže (astma, senná rýma).

Kryoterapie působí i na vzhled těla, má dobrý vliv na celulitidu a také na hubnutí. Pomůže i po psychické stránce od únavy, stresu a depresí. Celkově je kryoterapie vhodná pro posílení imunity.

Kam se jít zmrazit?

Kryoterapie jsou u nás velmi populární, proto není problém najít kryokomoru. Ceny za 1 vstup se pohybují kolem 200 Kč. Před terapií musíte podstoupit lékařskou prohlídku. Následně se převléknete a přezujete. Dostanete roušku, rukavice, čepici nebo čelenku, abyste zabránili možným omrzlinám. A pak už hurá do komory!

Do komory se vstupuje postupně, aby to nebyl takový šok, a pomalu vycházíme i z komory ven. Po terapii musíte tělo opět zahřát v kardio zóně. Postupně přichází uvolněnost a příjemný pocit.

Poprvé v České republice se léčebná metoda mrazem objevuje v Beskydském rehabilitačním centru v Čeladné. Čeladná patří mezi oblíbená rekreační centra nejen díky kryoterapii, ale i dalším terapiím, které v místním rehabilitačním centru provádějí, ale také díky golfu a krásným beskydským horám.

Kryoterapii můžete vyzkoušet i v lázních Teplice nad Bečvou. Doporučujeme lázeňský pobyt v těchto lázních, které se především specializují na osoby s kardiovaskulárními chorobami.

Léčbu mrazem můžete podstoupit i v našem hlavním městě. Poprvé se v Praze začalo zmražovat v Imrychově ulici na Praze 4 v Kryocentru. Kryocentrum navštěvuje řada známých osobností, převážně sportovců. Můžete zde potkat Pavla Šporcla nebo Petra Koukala a řadu dalších celebrit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kryoterapie: šok pro tělo, který pomáhá