Menu
WomanOnly
Domácnost

Kyselina citrónová a její dávkování. Kam se přidává a s čím nám může pomoci?

Kyselinu citrónovou zná každý. Využívá se jak v potravinářství, tak třeba i jako ekologický čistící prostředek. Označuje se jako E 330. Co všechno o ní víme, s čím nám může pomoci a jaké je její optimální dávkování?

Kyselina citrónová E 330

Kyselina citrónová se přirozeně vyskytuje v citrusových plodech. Pod číslem E 330 se nachází v mnoha potravinách jako konzervační látka, regulátor kyselosti a dochucovadlo cukrovinek či nealkoholických nebo alkoholických nápojů. Nejvíce je v citrónech nebo limetkách, ale uměle se vyrábí z plísně Aspergillus niger. Tato plísňová kultura se krmí sacharózou, čímž produkuje kyselinu. Aspergillus se pak odfiltruje a kyselina se vysráží pomocí hydroxidu vápenatého. Vzniká vápenatá sůl kyseliny citrónové, ze které se pomocí kyseliny sírové získává kyselina citrónová.

Pokud bychom si chtěli kyselinu citrónovou koupit pro vlastní použití, prodává se jako bílá krystalická látka. Přidává se nejen do potravin jako konzervant a regulátor kyselosti, ale i do kosmetiky, mýdel, léků a čistících prostředků. Zabraňuje také žluknutí tuků. Najdeme ji tedy například v džusech, ve víně, v margarínech, mnoha cukrovinkách, v marmeládách a kandovaném ovoci, v mléčných výrobcích, majonéze a podobně.

Pozor!

Kyselina citrónová není vitamín C. Vitamín C je kyselina askorbová!

Kyselina citrónová a její použití

Kyselina citrónová se používá hlavně jako všestranný ekologický čistící prostředek. Je vhodná na nečistoty všeho druhu, odstraňuje usazeniny, bakterie, plísně i zápach. Společně s octem a jedlou sodou tvoří nerozlučnou trojici, která nechybí v žádné ekologické domácnosti.

Pokud například potřebujete odstranit vodní kámen, můžete použít místo zapáchajícího octa roztok kyseliny citrónové. Účinek bude stejný. Roztok kyseliny citrónové lze využít i na mytí oken, čištění povrchů, do myčky na nádobí či na praní – má čistící, bělící a dezinfekční účinek, při máchání prádla nahrazuje aviváž. Je vhodný třeba i na zapáchající pračku, zašedlé záclony, žluté skvrny od potu nebo k vyčištění lednice. Změkčuje vodu, rozpouští špínu, změkčuje i bělí prádlo. Skvěle nahrazuje ocet, protože na rozdíl od něj nezapáchá, ale při čištění povrchů a podlah je dobré po jejím použití ještě povrchy opláchnout čistou vodou, aby se nelepily.

Čištění domácnosti citrónem

Pokud nemáte kyselinu citrónovou, starým známým a rychlým tipem je použití rozkrojené poloviny citrónu. Sice nebude mít takovou sílu jako kyselina, ale i tak pomůže, osvěží, vyčistí, dezinfikuje a příjemně provoní. Rozpůleným citrónem můžete třeba vyleštit kohoutky v koupelně, nebo zrcadlo.

Kyselina citrónová – dávkování

Dávkování kyseliny citrónové záleží na tom, k jakému účelu ji chcete použít a jak silný roztok si budete chtít připravit. Na 5% roztok potřebujete 50 g kyseliny citrónové na 1 l vody. Vše pečlivě rozmícháte v připravené nádobě. 15% roztok si připravíte tak, že smícháte 150 g kyseliny citronové na 1 litr vody. Tento silnější roztok je vhodný k čištění povrchů nebo na vodní kámen. Na ten můžete použít až 30 % roztok, tedy 300 g kyseliny citrónové na 1 litr vody. Silnější než 30 % roztok kyseliny citrónové už rozhodně nepoužívejte!

Roztok kyseliny citrónové můžete mít i v rozprašovači, je to velmi praktické. Pokud si chcete rychle a jednoduše připravit malé množství kyseliny citrónové k okamžitému použití, rozmíchejte 2 čajové lžičky kyseliny v půl litru vody.

Jestliže chcete kyselinu citrónovou využít jako konverzační látku při zavařování, použijte 5 g kyseliny na 1 kg ovoce. Není to sice moc zdravé, ale v malém množství kyselina neškodí. Zabraňuje také hnědnutí ovoce.

Kyselina citrónová a co všechno umí

Máme pro vás několik praktických tipů a malé shrnutí, na co všechno tedy můžete v domácnosti kyselinu citrónovou použít:

  • na staré zašedlé záclony
  • na žluté skvrny od potu na bílém textilu
  • na čištění vodovodních baterií
  • na vyčištění zanesené a zapáchající pračky
  • na mytí špinavé a zapáchající ledničky
  • na čištění povrchů v koupelně a na kuchyňské lince
  • na vytírání podlah
  • na máchání prádla
  • na zašlé a zahnědlé staré hrnce
  • na usazený vodní kámen
  • na nečistoty v mikrovlnce
  • na mytí oken a zrcadel

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kyselina citrónová a její dávkování. Kam se přidává a s čím nám může pomoci?