Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Letní chřipka není nic neobvyklého. Předcházejte nákaze i při teple

Alena Zelová

Alena Zelová

27. 9. 2014

Pod názvem letní chřipka se dá představit cokoliv, avšak jedná se o lehčí onemocnění, která se projevují kašlem, rýmou, podrážděnou sliznicí nebo průjmem. Viníkem často bývá klimatizace. Jak používat klimatizaci? Jak bojovat s letní chřipkou?

Rýma, kašel, bolest kloubů, průjem…

Chřipka není onemocnění, které se projevuje jen v zimních měsících, ale i v létě můžete být chřipkou zasaženi. Nejčastějšími projevy jsou rýma, kašel, podrážděná sliznice, bolesti kloubů. Doporučuje se zůstat doma a vyležet se.

Léčba trvá asi týden. Onemocnění doprovází teplota. Když budete mít teplotu více jak 38 ˚C, navštivte lékaře.

Onemocnění nepodceňujte, může se z něj vykloubit angína, která rovněž bývá velmi častou letní nemocí, zápal plic nebo jiná vážnější nemoc. Pokud po týdnu nevidíte zlepšení, jděte k lékaři.

Letní chřipkou se i označuje tzv. střevní chřipka (gastroenteritida), která se projevuje během celého roku, ale v létě se její četnost zvyšuje díky grilování. Projevy zná snad každý, průjem a bolesti břicha, nechutenství.

Střevní chřipka se zpravidla po asi třech dnes zlepší. Ke zlepšení vám dopomůže živočišné uhlí, Imodium nebo další medikamenty, které běžně dostanete v lékárně. Raději však mějte doma preventivně nějaký lék tohoto typu, budete pak rádi, že nemusíte až do lékárny, když vás trápí honička.

Nejčastěji dochází k letním chřipkám díky nesprávně používané klimatizaci.

Prevence

  • Dodržujte pitný režim (pozor na chlazené a ledové nápoje!)
  • Zvyšte příjem ovoce a zeleniny
  • Při koupání ve studené vodě v ní nebuďte moc dlouho, po koupání se převlékněte, nebuďte ve studených a mokrých plavkách
  • Nevystavujte se příliš slunci
  • Používejte sluneční brýle, chrání zrak nejen od slunečních paprsků, ale i průvanu
  • Vyhýbejte se průvanu a velkým teplotním rozdílům

Jak používat klimatizaci

Mnoho lidí neumí regulovat klimatizaci, často nastaví teplotu na nejnižší, a pak kolikrát rozdíl teploty v místnosti a venku je 10 a i více stupňů!

Správně by měl být rozdíl maximálně 8˚C, ideálně 5-6˚C.

Přechod z venku do klimatizovaného prostředí by měl být pozvolný, avšak někdy je to nemožné. Vyběhneme z auta nebo naopak. V místnosti bychom neměli mít klimatizaci puštěnou celý den, doporučují se maximálně 4 hodiny, a pak přestávka, klimatizaci vypnout. V autě je to pak 15 min za hodinu. Kdo to však dodržuje?

Rovněž by se nemělo zapomínat na vlhkost, která by měla být 40 – 70 %. Klimatizaci musíte jednou za čas nechat zkontrolovat, vyčistit a vyměnit filtry, kde se nachází řada nečistot, které se rozptylují do prostředí, když klimatizaci nečistíte.

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Letní chřipka není nic neobvyklého. Předcházejte nákaze i při teple