Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Mají to těžší muži nebo ženy? Porod versus zabezpečování rodiny

Veronika Tichá

Veronika Tichá

13. 1. 2020

Otázka složitější než ta se slepicí a vejcem: kdo to má v životě těžší, muži nebo ženy? Existuje odpověď na otázku, kterou si už celá desetiletí pokládají stovky lidí? Které argumenty mají zástupci obou pohlaví připravené v rukávu? Pokusíme se je shrnout a porovnat.

Rodina

Argument všech žen číslo jedna – ženy rodí. A kromě toho, že rodí, tak se také starají o domácnost a o děti. Porod sice není nic příjemného, ale kdo rodil, potvrdí, že se na něj hodně rychle zapomíná. Zato péče o děti trvá mnohonásobně déle a není to zrovna lehký úkol. Rodiče jsou ale přece jen dva a otec se na výchově podílí často také, i když v menší míře, pokud není na rodičovské dovolené. A navíc většina statečných mužů by si z fleku místo své trpící ženy odbyla i porod, kdyby to bylo možné. Je to ale holt zařízeno tak, že rodí to pohlaví, které má na dítě úložný prostor.

Muži oproti mateřské roli svého protějšku mohou vyzdvihnout zabezpečovací funkci. Zatímco podle nich si ženy užívají „mateřskou dovolenou“, oni do úmoru vydělávají, aby mohli matky s dětmi sem tam vyvézt do světa.

Kariéra

Co se týče pracovního života, prý to mají těžší muži. Pracují mnohem déle než ženy, protože do důchodu chodí později. Důchodová reforma ale brzy odchod do důchodu u obou pohlaví sjednotí, takže si nebudou mít co vyčítat. Ženy ovšem mohou namítat, že na celé řadě pozic pracují stále za nižší plat než muži.

Sex

Tady se také najde několik výhrad ze strany mužů i žen. Muži například můžou plodit děti dokud se udrží na nohou, i když ani to není podmínkou. Ženy mají toto privilegium do přechodu a pak dost. Otázka je, zda se tento fakt nedá spíše brát jako výhoda. Komu by se chtělo v padesáti letech starat se o řvoucí dítě, v tomto věku už by měly děti vyletět z domu a dopřát rodičům zasloužený klid!

Oproti tomu si muži stěžují, že ženy můžou mít více pohlavních styků za sebou, zatímco u mužů to není zas tak jednoduché. To už ale také dávno neplatí, žijeme v době, kdy se dá pomocí medikamentů podpořit i inteligence. Modré pilulky a podobné přípravky se dávno staly běžným inventářem mnoha nočních stolků.

Kdo to má tedy těžší? Je evidentní, že ta dělá to a ten zas tohle a není důvod soupeřit, kdo je na tom hůře. Proč naopak nehledat na ženském a mužském údělu pozitiva? Je přece úžasné být křehkou rodící ženou, která má vedle sebe statečného, peníze vydělávajícího chlapa. Tak to má asi být.

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mají to těžší muži nebo ženy? Porod versus zabezpečování rodiny