Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak se zbavit štěnic? Sami to nezvládnete!

Alena Zelová

Alena Zelová

25. 4. 2014

Už jste se někdy setkaly se štěnicemi? Máte bohaté zkušenosti s těmito černými broučky? Nebo jste je ještě nikdy neviděly a ani po tom netoužíte? K setkání se štěnicemi může dojít velmi snadno!

Kde se vzaly?

Ke štěnicím můžete přijít jako slepý k houslím. Stěhujete-li se do nového bytu, raději byt pořádně prohlédněte, abyste nebyly za pár dní po nastěhování nepříjemně překvapeni. Také si štěnice můžete dovést jako suvenýr z dovolené, proto vždy všechna svoje zavazadla pořádně prohlédněte.

Štěnice se vyskytují i v letadlech, lodích a ve vlacích, hlavně v lůžkových vozech. Štěnice si můžete donést domů i v kabelce po návštěvě u kamarádky nebo nastěhováním nového nábytku.

Štěnice se rovněž šíří po fasádách a hlavně stupačkami, proto je velmi důležité výskyt štěnic nahlásit majiteli bytu – domu, který se o tyto návštěvníky musí postarat.

Jak poznat, že je máte doma?

Štěnic si všimnete až postupem času, hlavně vás to ani nenapadne, že je máte doma. Pokud ovšem doma nemáte takové hnízdo, že je běžně vidíte lézt po stěnách a po stropě, ale to už jsou extrémní případy.

Znakem, který vás může vést k výskytu štěnic, jsou červené flíčky na vašem těle, které vás svědí. Můžete si myslet, že jsou to štípance od komára nebo nějaká alergie třeba na prací prášek.

Štěnice jsou parazité a živí se lidskou krví. Vyhledávají odkrytá místa, jakmile se zakousnou, tak do rány vstříknou anestetikum, takže kousnutí necítíte, až po čase v podobě již zmiňovaných svědících pupínků.

Pokud pupínky neustupují a nenapadá vás, že by to mohla být některá z alergických reakcí, tak navštivte lékaře a začněte prohlížet byt, jestli nemáte nevítané hosty!

Kde je hledat?

Jak již bylo řečeno, štěnice se šíří stoupačkami, podívejte se tedy do stoupaček. Dále zkontrolujte zdi (praskliny, díry) a okolí elektrických zásuvek. Pokud máte doma např. dřevěné obložení nebo tapety, podívejte se kolem. Zkontrolujte i podlahu – koberce, plovoucí podlahy a hlavně pokud máte parkety!

Dále se vrhněte na nábytek – skříně, postele, sedací soupravy a křesla, rámy obrazů a zrcadel… U postelí se zdržte déle. Zkontrolujte nejen konstrukci postele, ale i matrace a přikrývky včetně povlečení, hlavně prohledejte záhyby! Pokud máte domácí mazlíčky, zkontrolujte i jejich pelíšky. 

Jak se jich zbavit?

Štěnic se sami nezbavíte, musíte zavolat odborníka. Zapomeňte na různé spreje z drogerií, jsou to zbytečně vyhozené peníze. Na štěnice potřebujete silnější hubící prostředky, které nelze koupit, ty má u sebe jen specialista.

Pravděpodobně se budete cítit jako největší špína. Přece jen stále trvá spojitost štěnice = špína. Ale jak vidíte, štěnice není vůbec těžké dostat domů.

Bydlíte-li v pronajatém bytě, nekompromisně musíte kontaktovat majitele, který musí zkontrolovat i ostatní byty. Je dost možné, že majiteli nastalá situace bude nepříjemná a bude na vás pohlížet, ale hold jiné cesty není.

Deratizátor je jediná cesta

Deratizátor přijede, prohlédne byt, vypočítá cenu za odstranění štěnic a řekne vám, jak postupovat. Deratizátor přijde minimálně dvakrát, aby celá akce měla efekt. Před návštěvou musíte byt dle rad deratizátora připravit – schovat potraviny a rostliny, sundat plakáty a hlavně nenechat v bytě domácí mazlíčky!

Hubící látka je velmi silná, proto do bytu nějakou chvíli nesmíte.  Poté veškeré oblečení a další textilie operte minimálně na 60°.

Štěnice se vyskytují hlavně ve městech, obzvláště v Praze, kde se pohybuje i řada cizinců. Určitě sám deratizátor vám potvrdí, že o práci nemá nouzi. Proto se nebojte, přece si nenecháte od nějakých malých mršek sát krev!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se zbavit štěnic? Sami to nezvládnete!