Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Margarín a zdraví. Výroba kvalitního margarínu je u nás samozřejmostí

Adéla Beranová

Adéla Beranová

17. 7. 2014

Laboratorní analýzy ukázaly, že margaríny na českém trhu jsou kvalitní. Lidé jim přesto stále nedůvěřují. Přitom postupy při výrobě umožňují vyrobit kvalitní margarín, který může být výborným zdrojem důležitých omega 3 mastných kyselin, kterých mají Češi v jídelníčku dlouhodobě nedostatek.

Technologie pokročila, nezravé látky ustoupily

„Technologie výroby margarínů se za posledních dvacet let výrazně změnila. Současné postupy dovolují vyrobit margaríny pouze se stopami nezdravých trans nenasycených mastných kyselin. Většina margarínů jich dokonce obsahuje méně než máslo,“ komentuje Jana Dostálová z Vysoké školy chemicko-technologické.

Spotřebitelé odmítají margaríny často i proto, že jsou zdrojem omega 6 mastných kyselin, jejichž nadbytek ve stravě může být příčinou zánětlivých reakcí organismu. Analýza však ukázala, že poměr omega 6 a omega 3 mastných kyselin v kvalitních margarínech z našich obchodů je pro lidské zdraví výhodný.

„Máslo sice oproti margarínu obsahuje minimální množství omega 6 mastných kyselin, ale zároveň v něm najdeme téměř zanedbatelné množství omega 3 mastných kyselin. Z tohoto pohledu se margarín ukazuje pro každodenní spotřebu jako výhodnější,“ shrnuje Dostálová.

Američané to mají jinak

„Pro výrobu margarínů se v našem regionu využívá zejména řepkový olej. Ten je bohatý na omega 3. Oproti tomu například v USA je dostupnější olej slunečnicový nebo sójový, které jsou bohatší naopak na omega 6,“ vysvětluje Jiří Brát odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju.

Právě použité suroviny při výrobě margarínů rozdělují názory lékařů ze zámoří a z Evropy. Výsledky amerických studií o škodlivosti margarínů tak nutně neplatí v evropských podmínkách.

Rozhoduje výživová hodnota

Patnáct procent lidí netuší, jak si správně vybrat tuk, kterým si namažou pečivo. Přitom stačí sledovat jeho složení. Měl by obsahovat co nejméně nasycených mastných kyselin, které přispívají k rozvoji například srdečně-cévních onemocnění.

„Dříve museli výrobci používat metodu částečného ztužování, aby margarín vyrobený z tekutých olejů ztuhl. Dnes však smícháním tropických tuků například s řepkovým olejem vzniká výživově hodnotná potravina, která je výrazně zdravější než margaríny vyráběné zastaralou metodou ztužování,“ uzavřel Brát.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Margarín a zdraví. Výroba kvalitního margarínu je u nás samozřejmostí