Menu
WomanOnly
Domácnost

Matraci byste měli měnit každých sedm let – jak vybírat?

Pokud kupujete novou matraci, možná je nejnáročnější zjistit, kde začít. Jděte do obchodu nebo nakupujte online? Upřednostněte možnosti, které jsou příznivé pro rozpočet, nebo investujte do fancy modelu? A co velikost, tvar, složení materiálu a design? Ano, je třeba vzít v úvahu spoustu věcí, zvláště pokud nakupujete matraci poprvé. Ale žádné obavy! Abychom vám pomohli získat přehled o tom, jak vybrat matraci, rozebereme klíčové informace kousek po kousku. Z našeho průvodce získáte znalosti, jak naj\t matraci se správnou pevností a vlastnostmi, která vyhovuje vašim potřebám a poskytuje skvělý spánek každou noc.

Typy matrací

Pokud teprve začínáte hledat novou matraci, pravděpodobně jste si všimli, že řada možností může být závratná. Užitečným způsobem, jak se orientovat, je začít přemýšlet o typech matrací.

Téměř všechny matrace lze identifikovat jako jeden ze čtyř typů – pěnové, pružinové, hybridní, nebo latexové. Pružinové jsou nejznámější a tradičně byly stálicí v domácnostech po celé zemi. Ale v posledních letech se   prudce zvýšila popularita i jiných typů matrací. Tyto další typy matrací rozšířily svůj dosah především tím, že nabízejí dynamičtější provedení. S růstem online matracového odvětví se staly také cenově dostupnější a přístupnější.

Znalost základů každého z těchto typů může sloužit jako základ, z kterého můžete pokračovat v hledání nejlepší matrace.

 • pěnové – tyto matrace jsou vyrobeny výhradně z pěny a bez cívek. Mají tendenci poskytovat nadprůměrné přizpůsobení se konturám těla, odlehčení tlaku a izolaci pohybu, což z nich dělá dobrou volbu pro spící na boku a páry. Z pěn, které se v těchto matracích používají, je nejznámější paměťová pěna.
 • pružinové – pružinové matrace mají podpůrný systém založený na pružinách a několika dalších vrstvách. Zatímco cívky nabízejí určitou podporu, pružiny často neposkytují úlevu od tlaku. Jejich spací povrch je pružný a má omezenou pohybovou izolaci.
 • hybridní – hybridy mají dva centrální prvky: vnitřní pružinové podpůrné jádro a značný komfortní pěnový systém. Komfortní vrstvy mohou zahrnovat pěnu nebo latex a někdy budou dokonce zahrnovat kratší vrstvu cívek (tzv. mikro-pružiny). Tyto matrace poskytují směs odrazu a konturování s nízkou retencí tepla a mohou se skvěle hodit pro spáče v jakékoliv poloze v závislosti na tom, jak jsou zkonstruovány.
 • latexové – když jsou všechny vrstvy matrace vyrobeny z latexové gumy, někteří ji nazývají celolatexové matrace. Pro zjednodušení používáme termín latexové matrace. Nabízejí špičkový odraz a trvanlivost s mírným konturováním. Pokud jsou vyrobeny z přírodního a organického latexu, jsou nejlepším výběrem pro zákazníky, kteří dbají na ekologii.
Matrace

zdroj: Maxx-Studio/shutterstock.com

Porovnejte výhody a nevýhody typů matrací

Neexistuje jediný typ, který uspokojí 100% lidí a srovnání výhod a nevýhod různých materiálů před nákupem vám může poskytnout trochu vnitřního náhledu.

Například pružinové matrace jsou rozšířenější a známější, základní modely mohou být poměrně levné a počáteční pohodlí je často dobré. Tyto typy postelí však mají tendenci být náchylnější k ochabnutí a bolesti a zároveň mají nižší průměrnou spokojenost majitele podle stránek s recenzemi.

Matrace z paměťové pěny, druhý nejoblíbenější typ, mají nejvyšší průměrnou spokojenost majitele a jsou spojeny s úlevou od bolesti, dlouhověkostí a izolací pohybu. Ne všechny značky jsou si však rovny, protože některé jsou náchylnější k teplu a zápachu než jiné a kvalita se může velmi lišit.

Latexové matrace, nafukovací a vodní matrace mají také výrazné výhody, které osloví různé lidi, takže malý online průzkum těchto typů a technologií může být užitečný při dešifrování rozdílů, se kterými se při nakupování setkáte.

Pevná, měkká, střední, extra pevná, nebo středně pevná? Jak si vybrat pevnost?

Pevnost způsobuje další majoritní zmatek kupujících. Je to do značné míry způsobeno obtížemi při porovnávání pevnosti mezi značkami a typy, nedostatkem standardní kategorizace a svévolnou povahou pohodlí.

Výrobci matrací budou obecně označovat matrace někde na stupnici od velmi měkké až po velmi pevnou, ale to, jaká matrace ve skutečnosti na pocit je, se může lišit od značky k značce a dokonce středně pevná u jedné osoby může být velmi pevná u jiné.A aby se to ještě více zkomplikovalo, většina matrací v prvním až druhém roce často trochu změkne.Svou roli však hraje také tloušťka vrstev a výplňových materiálů. Recenze vám také mohou pomoci získat představu o přesnosti popisů pevnosti. Pokud si nejste jisti pevností matrace, je třeba vzít v úvahu dvě nápomocné věci, které zahrnují vaši polohu ve spánku a faktory osobního pohodlí.

Zde jsou obecné doporučení pro pevnost matrace založené na preferencích polohy spánku:

 • nejlepší matrace pro spáče na boku by měla mít dostatečně umožnit bokům a ramenům klesat a přitom stále podporovat pas a bederní oblast. Vaše páteř by měla být při ležení rovná a rovnoběžná s podlahou. Středně pevná matrace je pro vás pravděpodobně ideální
 • spáči na zádech potřebují podpůrný povrch, který podporuje přirozené vyrovnání. Podobně jako když stojíte vzpřímeně, vaše páteř by měla mít stále mírný oblouk, ale mezi zády a postelí by neměla být více než šířka prstu, aby se zabránilo svalovému napětí. Lůžka ve středně pevném rozsahu budou pravděpodobně nejlepší.
 • spáči na břiše potřebují podpůrná lůžka, která zabraňují sklonu horní části těla, což může vést k bolestem zad a šíje. Lůžka v pevnějším rozsahu s mírnou komfortní vrstvou mohou být nejlepší.
Matrace

zdroj: New Africa/shutterstock.com

Mezi další věci, které mohou ovlivnit preference pevnosti, patří věk, váha a zdravotní stav.

 • Vaše preference se časem mohou změnit na měkčí matraci, protože tkáně jsou citlivější na kompresi a tlakové body.
 • Větší jedinci mohou potřebovat pevnější matraci, aby získali adekvátní podporu a mohou se cítit pohodlněji se silnějšími komfortními vrstvami, které přiměřeně tlumí křivky.
 • Pokud trpíte bolestivými stavy, jako je artritida nebo fibromyalgie, mělo by to být zohledněno ve vašem rozhodnutí o matraci, protože podpora a úleva tlakových bodů je pro pohodlí ještě důležitější.
 • Ze zkušeností má střední pevnost téměř vždy za následek nejvyšší hodnocení pohodlí a zlepšení bolesti ve srovnání s měkkými nebo pevnými matracemi. Pokud hledáte nejlepší matraci na bolesti zad, vyzkoušejte středně tuhou variantu.

Pokud se pokoušíte rozhodnout mezi úrovněmi pevnosti, obecně doporučujeme zvolit pevnější možnost a to ze dvou důvodů. Zaprvé matrace při používání trochu změknou a zadruhé můžete přidat topper na příliš pevnou postel, zatímco korekce příliš měkké matrace není tak jednoduchá.

Specifikace vám řeknou více než značka nebo cena

Obecně si myslíme, že známé nebo dražší výrobky jsou ze své podstaty lepší, ale pokud jde o matrace, často to není pravda. Ve srovnání se značkou, názvem, nebo cenami vám podrobnosti pod potahy řeknou více o potenciální kvalitě, trvanlivosti a hodnotě matrace.

Například u lůžek z paměťové pěny patří mezi klíčové věci, na které je třeba se zaměřit, hustota paměťové pěny, hustota jádrové pěny, tloušťka vrstev, krycí a nehořlavé materiály. Možná zjistíte, že postele s podobnými cenovkami se výrazně liší z hlediska kvality, bez ohledu na typ.

Vždy hledejte podrobný popis toho, z čeho jsou různé vrstvy matrace vyrobeny, včetně podpůrných jader, komfortních vrstev a dalších komponentů. Tyto podrobnosti vám pomohou určit, jak jsou srovnatelné různé matrace a která vám nejlépe vyhovuje. Vybavit se informacemi a zaměřit se na to, co vám vyhovuje, usnadňuje třídění možností, porovnávání kvality a analýza recenzí – to vše vám pomůže vybrat správnou matraci pro lepší spánek.

 

Zdroje informací:

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Matraci byste měli měnit každých sedm let – jak vybírat?