Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Minerály, které naše tělo potřebuje

Péče o imunitu nespočívá pouze v poskytování potravy tělu, ale také v péči o správně vyváženou stravu, která dodá potřebné vitamíny, minerály a mikroelementy. Vysoce zpracovaná strava, která se nám dnes podává, bohužel neodpovídá potřebám těla. Pouze přírodní strava zajišťuje zdraví, dobré trávení a asimilaci živin. A čím kratší je cesta jídla z pole na stůl, tím je zdravější. Jaké minerály naše tělo potřebuje?

Co posiluje imunitu?

Imunita do značné míry závisí na našem jídle a životním stylu a až 80 % nemocí, které způsobují stres, je způsobeno oslabeným imunitním systémem. Zvýšená náchylnost k infekcím může být způsobena nedostatkem vitamínů C, D, vitamínů B a železa, hořčíku, selenu nebo zinku. Vitamíny a mikroprvky je nejlepší získat z přírodních zdrojů, tedy z potravy, protože v této formě se nejlépe vstřebávají. V dnešní době, kdy konzumujeme vysoce zpracované produkty, je však obtížné jíst denně vyváženou stravu, která by měla poskytovat správné množství živin, vitamínů a minerálů. Není pravda, že nepotřebujeme žádné vitamíny. V moderním světě, kdy se spoléháme na potraviny v obchodech, to není možné.

Selen

Spolu s vitamínem E (úzce s tímto vitamínem spolupracuje) oddaluje proces stárnutí organismu. Selen posiluje především imunitní systém člověka , je nezbytný pro správnou přeměnu hormonů štítné žlázy, má antibakteriální a antivirové vlastnosti . Pomáhá také chránit srdce v boji proti depresím a dalším dysfunkcím nervového systému.

Para ořechy mají nejvyšší obsah selenu ze všech ořechů. Ty u nás dostupné obsahují v průměru 8,83 mcg v jednom ořechu. Pokud se doporučuje suplementace 100-200 mcg selenu, měli byste sníst alespoň 10 až 20 ořechů denně.

Suplementace selenem by měla být omezena na dávky 200-300 mikrogramů. Na trhu jsou k dispozici různé doplňky selenu. Biologická dostupnost selenu striktně závisí na jeho formě. L-selenomethionin a selenocystein jsou organické formy a jsou považovány za lépe vstřebatelné než ty anorganické, tedy seleničitan a selenan sodný. Selen by se neměl kombinovat se zinkem v jedné dávce.

Koenzym Q10

Nazývá se také ubichinon – je to jeden z nejsilnějších antioxidantů, často označovaný jako „elixír mládí“. Koenzym Q10 vytváří skvělou ochranu omega-3 polynenasycených mastných kyselin proti oxidaci. Tělo produkuje určité množství koenzymu, ale tato produkce se po 35. roce života snižuje. Chronický únavový syndrom, snížená imunita, snížená výkonnost srdce a jeho práce mohou být příznaky nedostatku koenzymu Q10. Nachází se v rybách, vnitřnostech, olejích, špenátu, brokolici, sezamu, jablkách, švestkách a celých zrnech. Je citlivý na vysokou teplotu. Při vaření ztrácí své vlastnosti. Vstřebává se pouze v přítomnosti tuků. Příjem koenzymu pouze v potravě nemusí stačit. Koenzym Q10 najdete na trhu v tabletách, kapslích nebo tekutině – 22 až 400 mg. Vyplatí se vybrat přípravek, který bude obsahovat alespoň 50 mg koenzymu Q10 v jedné kapsli. Zvláštní opatrnosti při suplementaci by měli být lidé užívající léky na hypertenzi, po chirurgických zákrocích (ubichinon ředí krev) a těhotné a kojící ženy. Suplementaci je pak třeba konzultovat s lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Minerály, které naše tělo potřebuje