Menu
WomanOnly
Manželství

Mít s partnerem společný účet nebo hospodařit napůl. Co je lepší?

Alena Zelová

Alena Zelová

10. 10. 2014

Peníze, hrají v životě důležitou roli. Často máme pocit, že pořád za něco platíme. Nájem či hypotéka, účty za energie, telefony, internet, běžné nákupy, ale i výjimečné výdaje. Ve dvou se to lépe táhne, tvrdí známé heslo. Táhne se to lépe ve dvou, i co se týče společného účtu, společných plateb za nájem či potraviny?

Já zaplatím nájem, ty nákupy

Po čase u partnerů vyvstane otázka, jak se budeme dělit o peníze, kdo co bude platit? K takové situaci dochází většinou v době, když spolu začínáte bydlet. Do té doby se scházíte, a tak nějak se o výdaje dělíte.

Záleží čistě jen na vás a vašem partnerovi, jak se domluvíte. Každému to vyhovuje jinak. Někdo upřednostňuje mít každý své peníze a domluvit se, kdo co bude platit. Jiní posílají své peníze na „jednu hromadu“, ze které si každý bere podle své potřeby. Tato varianta vám i ukáže, jaký váš partner je, zda je spořivý nebo dokáže utratit všechny peníze na vašem společném účtu. Také poznáte, zda partner je sobec a kupuje si věci, které nepotřebuje, které jsou drahé na váš úkor.

Tip WO: Pokud chcete s novým partnerem zkusit model společného účtu, zkuste na začátku vše platit kartou nebo si schovávat účty. Určitě je dobré včas zjistit, kdo kolik utrácí a za co. Pomůže vám to předejít konfliktům v budoucnu a hned na začátku si stanovit společná pravidla. Jsou to i vaše peníze, se kterými váš partner hospodaří!

Nejhorší variantou je, když se muž nechá vyživovat od svojí partnerky. Bohužel, tyto případy jsou velmi časté. Upozorňuje se na dívky, které jsou tzv. zlatokopky, avšak i mezi muži najdeme řadu zástupců této sorty lidí. Samozřejmě ruku na srdce, už odzvonilo dobám, kdy muž platí za ženu. Kolikrát ženy vydělávají více než muži.

S partnerem jednejte na rovinu

Jste-li na začátku vztahu, každý máte zatím svoje finance, tak se nepřeceňujte ani nepodceňujte. Nekupujte drahé dary, ale taky nedělejte ze sebe skromnou dívku, která má hluboko do kapsy. Buďte přirozená. Pokud partner navrhne dovolenou  (např. do Thajska nebo do Alp) a vy na to nemáte, tak mu to na rovinu řekněte a navrhněte, zda by byla možnost nějaké levnější varianty.

Kdo z vás vytahuje v restauraci peněženku?

„Platíte dohromady nebo zvlášť?“, otázka, kterou vždy dostanete v restauraci. Milé dámy, zapomeňte na to, že vždy platí muž. Převážně by měl platit muž, ale někdy se vyplatí, když žena sama nabídne, že dnes zaplatí ona. V očích vašeho protějšku stoupnete na hodnotě. Vidí, že nejste „zlatokopka“, která se nechá vždy pozvat.

Máte-li společný účet, rozhodně partnerovi nevyčítejte, že si koupil něco dražšího, pokud to ovšem není až moc často, a pak zbytek rodiny dře bídu s nouzí. Avšak počítejte s tím, že i muži si rádi dělají radost tím, že si koupí něco pěkného na sebe nebo si někam vyrazí, obdobně jako ženy. Už to tak je, ženy a muži mají a vždy budou mít trochu jiné zájmy. I v otázce utrácení je potřeba být tolerantní. Vadí vám, že muž chodí často do hospody, utrácí moc za zábavu a hry? Na tom se nic nezmění. Také nemáte radost, když vám muž vyčítá, že jste si zase koupila něco pěkného na sebe, nebo opět nechala mailant u kadeřnice.

Tip WO: Udělejte si přehled, kolik stojí vaše společná domácnost, podělte se spravedlivě o náklady a u zbylých peněz rozhodněte, kolik budete šetřit a kolik smíte utratit za zábavu a jiné radosti. Zkuste si tuto částku rozdělit rovným dílem a nebudete si muset nic vyčítat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mít s partnerem společný účet nebo hospodařit napůl. Co je lepší?