Menu
WomanOnly
Domácnost

Mnoho důvodů, proč třídit odpad. Nejde jen o záchranu planety

Adéla Beranová

Adéla Beranová

6. 9. 2014

Možnost třídit odpad má v České republice přes deset milinonů lidí, asi jen jedno procento z nějakého akceptovatelného důvodu třídit nemůže.  Třídění je v první řadě důležité z ekologických důvodů, šetřit ale můžete i městskou kasu a prostřednictvím toho investovat do prostředí, ve kterém žijete.

Necháváme Evropu za sebou

V Česku už třídí 71 % obyvatel, což je za posledních deset let o 10 % víc. Podle evropského statistického úřadu se Česká republika drží v rámci Evropy na špici. Loni vytřídila každá česká domácnost v průměru 45 kg papíru, 25 kg plastů a 28 kg skla. Dohromady se podařilo zrecyklovat 72 % celkové produkce obalových materiálů. Díky tomu necháváme většinu Evropských zemí za sebou.

Ekologické důvody

Vloni české domácnosti vytřídili 45 kg papíru a celková míra recyklace papírových obalů dosáhla 87 %. Díky tomu se třeba tisknou noviny na papír, který je již z 98 % recyklovaný. To znamená, že nemuselo být v minulém roce pokáceno 1 800 000 stromů zbytečně, právě díky tomu, že se vytřídilo 434 000 tun papíru.

Takže loni lidé tříděním zachránili 23 km2 přírody. Recyklát pak při výrobě nových výrobků nahradil přírodní zdroje, které se nemusely vytěžit. Tím se taky podařilo snížit zátěž životního prostředí, protože je v atmosféře o 1 176 339 tun CO2 méně.

Třídit není nijak složité

V celé České republice je teď přibližně 241 000 kontejnerů na tříděný odpad. Proto je třídění pro obyvatele pohodlnější, průměrně to mají k nejbližšímu sběrnému místu jen 101 metrů. Díky tomu může třídit 99 % obyvatel. K barevným nádobám to totiž trvá průměrně 2 minuty volné chůze.

Výhody pro domácnosti a obce

Tím, že třídíme odpady, se uvolní místo v koši na směsný odpad a my ho nemusíme vynášet tak často. Tříděný odpad navíc stačí odnést průměrně jednou za týden. Na trhu jsou k dispozici nejrůznější koše na tříděný odpad, ale i třeba závěsné tašky se zajímavým designem.

Tříděním šetří také vaše obec, která může peníze navíc investovat do veřejného vybavení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mnoho důvodů, proč třídit odpad. Nejde jen o záchranu planety