Menu
WomanOnly
Historie módy

Móda 80. let – doba diska, trvalé a džínoviny

Jana Langová

Jana Langová

5. 3. 2017

80. léta byla charakterizovaná vzrůstem blahobytu a ekonomickým rozvojem. V USA byl prezidentem Ronald Reagan, v Británii pevnou rukou vládla Železná lady a my jsme stále patřili pod sféru Sovětského svazu, i když tomu byl na sklonku osmdesátek konec. Žebříčky hudebních hitparád bourala Madonna, Cyndi Lauper, Rick Astley a další zástupci pověstného „osmdesátkového diska“. A móda? Ta byla divoká, pestrobarevná a inspirovaná všemi světovými kulturami, především Japonskem.

Móda 80. let: Mrkváče, plísňáče, legíny

Symbolem módy 80. let se stala obtáhnutá a zdůrazněná figura a rozmazávání rozdílů mezi oblékáním podle pohlaví. Většina věcí se nosila upnutá těsně na tělo, aby se podráždily smysly a dalo se vyniknout krásným postavám. Svůj boom zažívaly džíny všeho druhu, každý je chtěl. U nás se kupovaly pouze v Tuzexu a za pěkně velké peníze, proto si všichni mladí poctivě šetřili a nosili je až do úplného roztrhání. V módě byly chemicky „ošoupané“ plísňáče a také mrkváče, typické tím, že nahoře byly široké a směrem dolů se zužovaly. Osmdesátky znamenaly také rozvoj aerobiku, který do každodenního šatníku žen přinesl neonové legíny. Ty se nosily na cvičení i do práce, s teniskami i s lodičkami. Zkrátka se hodily ke všemu. Pamatujete oblíbenou variantu – legíny, které se pomocí pásky zahákly za chodidlo? To bylo parády!

Móda 80. let: Široká ramena

Sako, kabát, šaty, halenky… To všechno se neobešlo bez velkých ramenních vycpávek, tvořící hranatou siluetu. Najít nějaký tento kus oblečení bez vycpávek se nedalo. Naproti tomu se nosila také volná balónová trička s různými výstřihy a barevné dlouhé svetry přepásané páskem. Čím výraznější pásek, tím lépe. Ty se doplnily úzkými legínami a vlněnými kamašemi přes boty. Hitem stále zůstávaly i minisukně v různých úpravách, především elastické upnuté na tělo. Nelze zapomenou ani stoupající oblibu overalů všech druhů, velké klobouky a manšestr.

Móda a líčení 80. let

Líčení v 80. letech, Zdroj: Shutterstock.com

Hodba 80. let: V rytmu diska… a taky rocku

Hudebním stylem, který se na módě 80. let podepsal nejvíce, bylo disco. Přehlídková mola i všední ulice zaplavili lidé v oblečení posetém flitry a zářivých barvách. Ženám se na uších houpaly masivní náušnice a na krk patřily robustní a výrazné řetízky. Začaly frčet náramky na kotnících a na popularitě získával i piercing jakožto ozdoba těla. Inspirace přišla samozřejmě i z rocku, který se stále těšil velké oblibě a byl charakterizován jmény jako Ozzy Osbourne, Alice Cooper anebo Metallica. Do módy to přineslo právě džínovinu a kůži. Základem šatníku rockera byly skinny jeans, džísky, kožené vesty, mohutné boty, a to vše zdobené spoustou spínacích špendlíků, cvoků a nášivek.

Účesy 80. let: Na hlavu trvalou

Ani účesy v pompéznosti nezaostávaly. Na hlavě se vytvářely natupírované hřívy, čím vyšší a objemnější, tím lepší. Kdo chtěl být in, ten si nechal udělat trvalou. Na čelo patřila ofinka, a to jak v případě žen, tak mužů. Muži nosili delší sestříhané vlasy, po vzoru hudebních idolů jako byl například Kotvald a Hložek. Líčení bylo výrazné, ženy se malovaly jako obrázek. Barevné oční stíny dotáhlé až k obočí, vrstva růžové tvářenky a lesk na rty, to byla denní rutina všech parádnic.

Pokud hledáte inspiraci pro ten správný osmdesátkový look, určitě si pusťte legendární Discopříběh, kde načerpáte spoustu inspirace jak pro módu, tak pro tehdejší život. Vytáhněte i dobové fotografie, ať už vaše či rodičů, věřte, že se dobře pobavíte a uděláte si hezký rodinný večer. Ba co víc, možná něco naleznete i na půdě. Pokud ne, tak 80. léta návrháři využívají dost často a rádi tyto „šílené“ kousky stále vrací do oběhu. A džíny a legíny – ty jsou nesmrtelné.

Co si myslíte o módě 80. let? Vzpomínáte na ni se smíchem a nostalgií anebo byste ji klidně vrátila?

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Móda 80. let – doba diska, trvalé a džínoviny