Menu
WomanOnly
Domácnost

Molice ničí pokojové i zahradní rostliny. Podívejte se, jak si s nimi poradit

Zaznamenali jste drobné světlé mušky, které létají kolem vašich zahradních či pokojových rostlin? S největší pravděpodobností máte tu čest s tzv. molicemi, jež jsou stejně jako například mšice, svilušky nebo třásněnky poměrně rozšířeným škůdcem. Podívejte se, jak molice zlikvidovat a jak jejich výskytu předcházet.

Jak molice škodí rostlinám?

Molice jsou rod zahrnující přes tisíc druhů. Mezi nejrozšířenější druhy u nás patří molice skleníková, bavlníková a vlaštovičníková. Jedná se o drobné světlé mušky, které se usidlují převážně na spodní straně listů a živí se rostlinnými šťávami. Dokážou napáchat podobné škody jako například již zmíněné mšice nebo svilušky. Listy napadené rostliny se postupně začnou kroutit, žloutnout či blednout a nakonec mohou zcela uschnout a opadat. Potíž je hlavně v tom, že běžně dostupné preparáty na molice často nefungují.

Pokud si tedy všimnete světlých mušek zdržujících se v bezprostřední blízkosti rostliny, měli byste zpozornět. S likvidací molic je potřeba začít ihned, protože čím víc jich je, tím těžší je nad nimi zvítězit. Nicméně díky tomu, že jsou aktivní ve dne, si jich lze poměrně snadno všimnout. Pravidelně kontrolujte zahradní rostliny, pokojovky i okrasné květiny v truhlících a venkovních květináčích. Nejčastěji se molice objevují v létě za horkého a vlhkého počasí, v zimě nejsou schopné přežít venku.

Podle čeho poznat molice?

Jedním ze znaků toho, že vaši rostlinu napadly molice, jsou malinká žlutá či hnědá vajíčka na spodní straně listů. Zde je možné spatřit také světlé oválné larvy, které se stejně jako dospělí jedinci živí šťávou z pletiva rostliny. Přebytečný cukr pak larvy i dospělé molice vylučují v podobě medovice. Proto jsou listy napadené rostliny lepkavé.

Rostlinu, na níž se přiživují molice, mnohdy současně napadá houbová čerň, která může být původcem dalších chorob. A aby toho nebylo málo, molice mohou na rostlinu přenést také různá virová onemocnění.

Napadenou rostlinu poznáte podle:

  • drobných žlutých či hnědých teček (vajíček) na spodní straně listů
  • bílých larev na spodní straně listů
  • světlých mušek, které se rozptýlí po zatřesení rostlinou
  • lepkavého povlaku na listech
  • špatného stavu listů (ztráta barvy, žloutnutí, kroucení, usychání)

Vedle molic se na rostlinách mohou začít objevovat také mravenci. Láká je právě sladká medovice, kterou molice vylučují.

Jaké rostliny molice napadají?

Molice jsou schopné zničit celou řadu rostlinných druhů. Přiživují se na okrasných pokojových i zahradních rostlinách, zelenině (především rajčatech, lilcích, okurkách a paprikách) i ovoci. Kromě toho se mohou objevit také na bylinkách. Z pokojových rostlin si vybírají především ty s měkkými a hladkými listy.

Obecně se molice vyskytují v jakémkoliv prostředí, kde jsou alespoň trochu příznivé podmínky. Nejraději mají teplo a vlhko, proto se jim daří zejména ve sklenících.

Jak se zbavit molic

Zlikvidovat molice není jednoduché, proto je potřeba dbát především na prevenci. Pokud si kupujete novou rostlinu, dobře se podívejte, zda se zespoda listů nenacházejí vajíčka nebo již vylíhnuté larvy. Vajíčka jsou čerstvě po nakladení žlutá a postupem času se zbarví dohněda. Obezřetnost je namístě především při nákupu rostlin ze skleníku.

Dále je potřeba pravidelně kontrolovat jak rostliny v záhoně či truhlíku, tak v bytě. Pokud se molice podaří objevit včas, bude snazší se jich zbavit. Jedna dospělá molice dokáže vyprodukovat několik set vajíček, ze kterých se zhruba za týden až měsíc vylíhnou noví jedinci. Jakmile se přemnoží, je prakticky nemožné je zlikvidovat.

A proč jsou vlastně molice tak odolné? Důvodem je tenký voskový povlak, který pokrývá jejich tělo a chrání je tak před působením insekticidů. Z tohoto důvodu se k jejich likvidaci doporučují jiné metody. Jak uvádí Dušková a Kopřiva (2009, s. 31), s molicemi si poradí vosička Encarsia formosa, popřípadě dravá ploštice Macrolophus caliginosus. Oba zmíněné predátory zakoupíte v obchodech pro zahrádkáře.

První pomocí může být důkladná zálivka proudem vody, který rostlinu do jisté míry zbaví larev a vajíček. Pokud se rozhodnete dát šanci postřiku proti škůdcům, postříkejte celou rostlinu a především spodní strany listů. Proceduru bude s největší pravděpodobností nutné minimálně jednou zopakovat.

Jak na prevenci proti molicím

Všechny své rostliny pravidelně kontrolujte a jakmile vám bude připadat, že by některá z nich mohla být napadena, zakročte. Bohužel není ve vašich silách výskytu molic zcela zabránit, můžete však předejít jejich přemnožení. Larvy a vajíčka se pokuste odstranit proudem vody, popřípadě si na pomoc vezměte ruční vysavač a vysajte je. Poté se co nejdříve vydejte na nákup výše zmíněných predátorů – vosiček nebo dravých ploštic.

Molicím se daří hlavně v teple a vlhku, proto je dobré rostliny nepřelívat a ideálně před každou zálivkou počkat, až substrát zcela vyschne. Pochopitelně ne vždy je to možné, některé rostliny, hlavně pokojovky, potřebují neustále dostatek vláhy. Pokud takové rostliny máte, pravidelná kontrola by měla být samozřejmostí.

Do blízkosti rostlin můžete umístit lepivé pasti ve žluté barvě, které molice i další škůdce přitahují. Díky nim prakticky ihned zjistíte, že se u vás molice zabydlely, a budete moct začít s okamžitou likvidací.

Zdroje:

DUŠKOVÁ, Ludmila a Jan KOPŘIVA. Ochrana rostlin proti chorobám a škůdcům. Praha: Grada, 2009. Česká zahrada. ISBN 978-80-247-2756-1.

almanac.com/pest/whiteflies

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Molice ničí pokojové i zahradní rostliny. Podívejte se, jak si s nimi poradit