Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Mozkový orgasmus. Víme, jak ho u vás navodit, stačí se dívat a poslouchat

Veronika Tichá

Veronika Tichá

11. 1. 2015

Seděli jste někdy ve škole na přednášce a doslova jste si ji užívali ne kvůli obsahu, ale kvůli způsobu podání? Měla přednášející tak příjemný hlas, že jste cítili v břiše motýlky? Nebo jste se někdy přistihli, že vám způsobovalo vyprávění vašeho přítele tak příjemné pocity, že jste si přáli, aby tato chvíle nikdy neskončila? Pravděpodobně jste zažili tzv. „mozkový orgasmus“. Určitě už s ním máte zkušenosti, jen jste neuměli tento blažený stav mysli a tak trochu i těla pojmenovat.

Jedná se o ASMR, neboli Autonomous Sensory Meridian Response, což je v překladu autonomní senzorická meridiánová reakce. Poprvé se tento pojem objevil v roce 2010  jako jakýsi vedlejší produkt některých audiovizuálních nahrávek, u nichž se zjistilo, že mohou navodit pocit uvolnění a štěstí.

Orgasmus bez sexu?

Je to v podstatě reakce organismu, při níž dochází k mravenčení v oblasti hlavy, horní části těla a podél míchy, a na základě toho je přirovnávána k orgasmu. Má mnoho spouštěčů, přičemž tím nejčastějším bývá příjemný hlas.

U mnoha lidí tyto pocity vyvolává také například vískání ve vlasech, hlazení na zádech, šustění papíru, šumění lesa a podobné zvuky, nebo kombinace několika faktorů dohromady. V žádném případě nemá ASMR sexuální podtext, ačkoliv se mozkový orgasmus dá svou intenzitou přirovnat k tomu tělesnému.

Hovory o ničem hitem internetu

Fenoménem poslední doby jsou ASMR videa zaplavující internet, která u lidí vyvolávají přesně tyto pocity. Hlavní aktérkou je obvykle žena s vlídným uklidňujícím hlasem a projevem, která obvykle šeptá. Obsah sdělení není podstatný, důležitá je forma, jakým je nám prezentováno.  Většinou tedy vypráví o nepodstatných věcech.

Hlasové projevy jsou často doprovázeny takovými zvuky jako je  šustění stránek knihy, klepání na povrch mobilního telefonu, prohrabávání kávových zrnek nebo přejíždění prsty po hřebenu a podobně.

Ne každému bude poslech těchto zvuků příjemný, nicméně videa mají obrovskou návštěvnost, zejména ve Spojených státech získaly velkou oblibu. V České republice nejsou ASMR videa příliš známá, což se snad brzy změní.

Fenomén ASMR prozatím nebyl příliš prozkoumán, šíří se spontánně jako nová forma internetového „emocionálnío porna“, jak ho někdy nazývají fanoušci. Každopádně lepší formu relaxace byste hledali dlouho, takže až budete sami doma, udělejte si pohodlí a užívejte si legální „audiovizuální drogu“.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mozkový orgasmus. Víme, jak ho u vás navodit, stačí se dívat a poslouchat