Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Muškátový oříšek je halucinogen. V kuchyni s ním šetřete!

Znáte muškátový oříšek? Je to oblíbené koření, které bývá součástí mnoha kořenících směsí. Do čeho se muškátový oříšek hodí a proč bychom s ním měli šetřit? Možná nevíte, že obsahuje halucinogenní látky…

Odkud pochází muškátový oříšek?

Muškátový oříšek je sušené semeno muškátovníku pravého (Myristica fragrans). Používá se hlavně jako koření v kuchyni, ale má i léčivé účinky. Muškátovník pravý je až 15 metrů vysoký strom, který roste v tropických oblastech, převážně Indonésii, Moluckých ostrovech, Malajsii, na ostrově Mauricius a podobně. Kromě oříšku (tedy semene) se využívá také tzv. muškátový květ, který je vlastně obalem muškátového oříšku.

Muškátový oříšek byl stejně jako ostatní zámořské poklady do Evropy dovezen v rámci zámořských objevů již před stovkami let.

Účinky muškátového oříšku

Muškátový oříšek podporuje trávení, pomáhá při zánětech žaludku, střev a slinivky, při průjmech, nespavosti, tiší křeče a uvolňuje napětí ve svalech. Používá se také proti závratím a nervovým bolestem. Působí jako spasmolytikum, ale i afrodiziakum, navíc hubí i bakterie, viry a parazity. To vše ovšem ve velmi malém množství. Má totiž silně narkotické a halucinogenní účinky. Pokud se jím předávkujete, prožijete peklo na zemi.

Muškátový oříšek obsahuje psychoaktivní látky myristicin, elemicin a safrol, které v těle působí jako narkotické a halucinogenní drogy, poškozují játra, jsou toxické a karcinogenní. Vyšší dávky muškátového oříšku vyvolávají křeče, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, halucinace, dezorientaci, slabost až schvácenost, deformaci prostoru a narušení vnímání času, agresivitu, silné pocity úzkosti až delirium. Účinky muškátového oříšku mohou trvat i několik dní, při otravě může dojít až ke smrti.

Užití muškátového oříšku

Muškátový oříšek seženete vcelku nebo jako prášek. Celý oříšek si můžete nastrouhat, nebo lépe řečeno jen trošku z něj. Dává se i do sladkých jídel, nebo k masu, sýrovým pokrmům i zelenině. Vyhnout by se mu obloukem měly těhotné ženy, těm se nedoporučuje ani v malém množství!

Doporučená denní dávka muškátového oříšku je půl, maximálně jedna malá kávová lžička.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Muškátový oříšek je halucinogen. V kuchyni s ním šetřete!