Menu
WomanOnly
Bylinky

Náprstník a jeho účinky. V čem digitalis pomáhá a jak se neotrávit?

Nádherné purpurové květy náprstníku zná snad každý. Rovněž víme, že tato rostlina je jedovatá. K jakým účelům se náprstník využíval v minulosti, co obsahuje a jaké má účinky? Je dnes stále možná léčba náprstníkem a jak se projevuje otrava?

Kde najdeme náprstník a jaké se u nás vyskytují jeho druhy?

Náprstníky (Digitalis) jsou asi metr vysoké rostliny s bohatými zvonkovými květy, které najdeme na horských loukách po celém světě. Kvetou v červnu až srpnu. U nás se nejvíce vyskytují náprstník červený a náprstník velkokvětý, případně též náprstník vlnatý pocházející z Balkánu, které se i pěstují jako okrasné rostliny na zahrádkách. Všechny náprstníky jsou jedovaté a mohou způsobit smrtelnou otravu.

Náprstník červený (Digitalis purpurea) má krásné nachové květy uspořádané v hroznu, ale existuje i jeho bílá varianta. Najdeme jej u nás v horských oblastech na prosluněných pasekách. Je náchylný na suchý mráz. Náprstník velkokvětý (Digitalis grandiflora) má květy žluté, náprstník vlnatý (Digitalis lanata) pak světle žluté květy s tmavou žilnatinou a tmavými tečkami. Existuje ještě také náprstník žlutý, další druhy se u nás moc nevyskytují.

Prudce jedovatý oleandr krášlí naše zahrady. K čemu se kdysi používal?

Co obsahuje náprstník a jaká část rostliny se využívala?

K léčebným účelům se sbíraly listy, což se dneska vzhledem k silné toxicitě rostliny a riziku otrav rozhodně nedoporučuje. Vyrobit by se dala například i tinktura, která se ale nemůže jen tak užívat bez dohledu zkušeného člověka. Náprstník obsahuje glykosidy – lanatosidy s aglykony jako jsou digitoxin, gitoxin a digoxin, steroidní saponiny, organické kyseliny a podobně. Celkový rozbor složení náprstníku se prováděl kvůli vlivu na srdce, proto je rostlina velmi dobře chemicky prozkoumaná. K izolaci čistých kardioaktivních glykosidů se využíval nejprve náprstník červený, později byl nahrazen 5x silnějším náprstníkem vlnatým, který nabízel jinou skladbu glykosidů a jejich lepší vstřebávání a odbourávání z těla. Nejslabší účinek má náprstník žlutý.

Náprstník dnes lze využít i v homeopatické podobě, což představuje bezpečnější i širší možnost použití.

Léčivé účinky náprstníku

Účinek náprstníku na srdce objevil anglický lékař William Withering (1741–1799), ale až poté, co si všiml, že lidová léčitelka a bylinkářka jej úspěšně používá již spoustu let na potíže se srdcem spojené s otoky. Náprstník slouží k léčbě srdce a srdečních vad, například chronické srdeční nedostatečnosti projevující se otoky, dušností, sníženým vylučováním moči a stagnací krve ve vnitřních orgánech. Nové poznatky o účincích náprstníku poukazují i na možnost léčby rakoviny, glykosidy působící proti dušnosti pomáhají také s astmatem.

Hloh snižuje krevní tlak. Zkuste tablety či čaj

Jak se projevuje otrava náprstníkem?

Smrtelnou dávku pro člověka představuje konzumace dvou až tří gramů čerstvých listů náprstníku červeného nebo 0,1 g sušených listů. Nejjedovatější jsou semena rostliny. Otrava se projevuje celkovou nevolností, zvracením, průjmem, zpomalením tepu, hučením v uších, závratí, dušností, křečemi, halucinacemi, barevným viděním, ke konci nastává zástava dechu a srdeční činnosti.

Nejjedovatější ze všech náprstníků je náprstník vlnatý a k otravě stačí již jeho velmi malá dávka. Prognóza u otrav z náprstníku je špatná, dochází často ke smrtelným otravám, kdy se nedá již nic dělat.

Zdroje: Naše rostliny v lékařství, Korbelář a Endris; en.wikipedia.org; Květena České republiky, Slavík; bylinkyprovsechny.cz; Digitalis Toxicity: The Deadly Potential of Digitalis

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Náprstník a jeho účinky. V čem digitalis pomáhá a jak se neotrávit?