Menu
WomanOnly
Rodina

Jak říct dítěti o smrti? Nebojte se upřímnosti, ale záleží na věku

Smrt blízkého nebo třeba boj s těžkou nemocí jsou okamžiky, které dají dospělému pořádně zabrat. Jenže jak špatnou zprávu říct dítěti, které je bez životních zkušeností mnohem citlivější? To je jedna z nejtěžších otázek, před kterou se rodič může ocitnout. My vám ale zkusíme poradit, jak se s takovou situací vypořádat.

Co je to smrt?

Děti ani nechápou, že smrt znamená, že tělo již dále nefunguje. Mohou dokonce věřit, že zesnulí lidé dále jedí, spí a dělají normální věci – jen s tím rozdílem, že je dělají nahoře v nebi nebo dole pod zemí. 

I když jim to budete sebevíc vysvětlovat, předškoláček nemůže ještě zcela pochopit, co smrt způsobuje. Bude o ní přemýšlet jako o něčem, co je pouze dočasné. I když dítěti v předškolním věku zemře třeba rodič, dítě si neuvědomí, že to je něco, co se může stát i jemu.

Jak dítěti vysvětlit o co jde?

Neutíkejte před všetečnými otázkami vašeho dítěte. Je normální, že se zajímá o smrt i tehdy, když zatím k žádné ztrátě blíského člověka nedošlo. Ve skutečnosti je taková příprava vcitově nevypjatém období dobrá příležitost pro případnou smutnou událost.Později se pak dítě snadněji vyrovná se smrtí svého příbuzného.

Odpovídejte na jeho otázky o smrti a nebojte se mu číst příběhy o dětech, jimž zemřelo domácí zvířátko nebo třeba prarodiče.

Odpovídejte stručně a jednoduše

Malé děti ještě neudrží naráz příliš mnoho informací. V tomto věku vám nejvíce pomůže, když smrt vysvětlíte jako vymizení tělesných funkcí. Je to lepší než zabíhat do složitých detailů průběhu nějaké těžké nemoci. Vysvětlete své ratolesti, že už třeba jeho dědečkovi nefunguje tělo, a proto zemřel.

Vyjádřete své vlastní emoce

Truchlení je důležitá součást návratu do vyrovnané kondice jak pro děti tak pro dospělé. Neděste dítě přehnaným žalem, ale ani z toho nedělejte tabu.

Vysvětlete mu, že i dospělí někdy potřebují plakat a že je vám smutno, protože se vám po babičce stýská. Dítě je vůči vaší náladě vnímavé a bude si dělat ještě větší starosti, když vycítí, že je něco špatně, ale vy se to snažíte skrýt.

Zavzpomínejte na zesnulého!

Děti potřebují konkrétní způsob, jak oplakat smrt svého milovaného člověka. V předškolním věku není dítě ještě zralé na pohřeb, může ale doma zapálit svíčku, zazpívat písničku, namalovat obrázek nebo se zúčastnit nějaké jiné části pohřebního obřadu. Také pomůže, když budete na zesnulou osobu společně láskyplně vzpomínat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak říct dítěti o smrti? Nebojte se upřímnosti, ale záleží na věku