Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Negativní myšlenky ovlivňují zdraví. Nebojte se nemocí!

Veronika Tichá

Veronika Tichá

18. 1. 2015

Zdraví souvisí s psychikou, to už jste možná několikrát neblaze zažili na vlastní kůži. Věřte tomu nebo ne, i krátkodobý stres se může negativně projevit na vašem zdravotním stavu, i když to můžete odnést „pouze“ chřipkou. Proto je ve vašem zájmu eliminovat všechny špatné myšlenky, které se vám honí hlavou. To potvrzuje i lékařka Jarmila Klímová.

Vše souvisí se vším

Co je to vlastně psychosomatika, o které bude řeč? Psychosomatika má svůj původ ve starověké řečtině a je to složenina dvou slov „psyché“, neboli duše a „soma“, tělo. Její úlohou je tedy zkoumat vztahy mezi těmito dvěma částmi, a to hlavně z hlediska vlivu psychických funkcí a pochodů na lidský organismus. Určitě se vám někdy stalo, že vás najednou rozbolelo celé tělo a udělalo se vám fyzicky špatně z pouhé myšlenky na něco stresujícího. Takhle to začíná: nevolnost – bolest těla a kloubů – chřipka. Vypadá to až strašidelně, ale opravdu to tak funguje.

Jarmila Klímová dokonce tvrdí, že psychosomatická je každá nemoc. Když si tedy léčíte artritické koleno, nachlazení, zápal plic, depresi nebo chřipku, vždy to má psychosomatický kontext, což znamená, že negativní změny na vaší psychice se odráží na vašem zdraví. Odborně řečeno nastavení buněčného potenciálu je primárně vedeno nastavením mentálního, tedy myšlenkově-emočního potenciálu, který si v sobě nesete.

Dá se zabránit rakovině?

Nejsmutnější na celé věci je fakt, že váš psychický stav může ovlivnit také těžší onemocnění než je nachlazení. Jak by bylo jinak možné, že přibývá pacientů, u nichž byla diagnostikovaná rakovina, přestože u nich doma touto nemocí nikdo netrpěl? Klímová potvrzuje, že onkologičtí pacienti jsou naprosto učebnicoví psychosomatičtí pacienti.

Může mít psychika vliv také na léčbu onkologických onemocnění? Může! Pokud si to v sobě nastavíte tak, že je na vás nemoc krátká a vy boj s ní nevzdáte, máte mnohem větší naději na vyléčení než věčný pesimista, který se nemoci poddá a svůj boj s ní rovnou považuje za ztracený. Už dokonce pouhý strach z rakoviny nám může v tomto smyslu uškodit.

Psychosomatická terapie z gauče

Lékaři hovoří o psychosomatické terapii, která by vám mohla pomoci bojovat s různými chorobami.Tato terapie spočívá v „překlápění“ mentálního vzorce do zcela opačného fungování. Musíte se naprogramovat tak, aby vás nemoc prostě nepřemohla. Přesně podle toho, jak svůj mentální vzorec pootočíte, stane se to samé nemocí. Záleží jen a jen na vás (a také trochu na lékařích), jak e ke své nemoci postavíte.

Není to optimistický závěr? Netvrdíme, že se máte začít léčit jen silou vůle bez pomoci lékařů, ale psychika má opravdu nezanedbatelný vliv na váš zdravotní stav a také na léčbu nemocí. Základem je pozitivní přístup k životu a k sobě samým, pokud se nebudete mít rádi, nemoci na vás budou stále útočit ze všech stran.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Negativní myšlenky ovlivňují zdraví. Nebojte se nemocí!